Piątek, 19.04.2024

Burmistrz odpowiada. Progi zwalniające na ulicy Reja
28-08-2015

Dzień dobry,

Uprzejmie proszę o ponowne założenie progów zwalniających na ulicy Reja. Progi te były zamontowane przed remontem nawierzchni i dzięki nim kierowcy respektowali ograniczenie prędkości, które obowiązuje na drodze osiedlowej bez chodnika. Pisałam już wcześniej do Pana w tej sprawie, kiedy byłam w trakcie budowy domu. Obecnie mieszkam od 5 miesięcy i obserwuję na co dzień znaczne przekraczanie prędkości przez niektórych kierowców mieszkańców i nie-mieszkańców naszej ulicy. Jestem przekonana, że tylko i wyłącznie ponowne zamontowanie progów spowoduje zdjęcie nogi z gazu. Zaobserwowałam, że przy naszej ulicy mieszka sporo osób z małymi dziećmi (sama jestem mamą 4-latki i 3-miesięcznego chłopca), którym również mogłoby zależeć na bezpieczeństwie na naszej ulicy podczas spacerów. Pragnę podkreślić, że na równoległej ulicy Norwida progi zwalniające doskonale spełniają swoją rolę.

Bardzo proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.

Pozdrawiam serdecznie, Aneta Piasecka

Szanowna Pani,

Sprawa ewentualnego montażu porogów zwalniających na ulicy Reja w Czechowicach-Dziedzicach była już przedmiotem publicznej dyskusji, którą prowadzę z mieszkańcami na łamach niniejszej rubryki. Jak Pani zapewne pamięta, z pytaniem o progi zwalniające na ulicy Reja zwróciła się Pani do mnie wiosną ubiegłego roku. Przedstawiłem wówczas wyczerpującą informację na interesujący Panią temat. Przypomnę zatem tylko najważniejsze kwestie.

Przyczyną, dla której zrezygnowano z instalacji progów po zakończeniu remontu ulicy były rozbieżne opinie mieszkańców, co do zasadności ich powtórnego zamontowania. Przypomnę, iż przewodniczący Zarządu Osiedla osobiście przeprowadził wówczas konsultacje z mieszkańcami tej ulicy. W konsultacjach tych wzięło udział 38 mieszkańców, z których tylko 11 opowiedziało się za zamontowaniem progów zwalniających. Pozostałych 27 mieszkańców było temu przeciwnych. W świetle tych ustaleń, zgodnie z wolą zdecydowanej większości, podjęto wówczas decyzję, by na ulicy Reja nie montować ponownie progów zwalniających.

Ulica Reja to droga osiedlowa, na której – zgodnie z oznakowaniem - pierwszeństwo przed pojazdami posiadają piesi, a poruszający się samochodami mają ograniczoną dopuszczalną prędkość do 20 km/h. Ulica Reja jest przy tym drogą „ślepą”, co z założenia skutkuje tym, że poruszają się po niej przede wszystkim mieszkający przy tej ulicy, dla których bezpieczeństwo pieszych, czyli ich rodzin i sąsiadów, powinno być sprawą nadrzędną. Nie ma natomiast ograniczeń technicznych, aby ponownie zamontować tam progi zwalniające. Tyle, że – podkreślam to raz jeszcze – musi to być zgodnie z wolą większości mieszkańców.

Jest Pani tymczasem jedyną osobą, postulującą w tej chwili zainstalowanie progów zwalniających na ulicy Reja. Z informacji którą otrzymałem z Wydziału Inwestycji i Zarządu Drogami, który analizował ten problem wynika, że w ciągu minionych kilkunastu miesięcy nie pojawiły się żadne okoliczności, mogące wpłynąć na zmianę dotychczasowego stanowiska w tej sprawie.

Podobnie jak miało to miejsce wiosną ubiegłego roku, pragnę Panią zapewnić, iż w sytuacji zmiany opinii mieszkańców ulicy w tej kwestii, jesteśmy skłonni ponownie rozważyć montaż progów zwalniających na ulicy Reja.

Z wyrazami szacunku, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut