Piątek, 29.03.2024

Na rockowo i po włosku. 41. Dni Czechowic-Dziedzic z toskańską Cortoną
31-08-2015
31-08-2015

Zapierający dech w piersiach pokaz sztucznych ogni - tradycyjnie już - zakończył obchody 41. Dni Czechowic-Dziedzic. To były dwa dni niezapomnianych wrażeń i hucznej zabawy, a przez stadion czechowickiego MOSiR-u przewinęło się kilkanaście tysięcy uczestników sobotnio-niedzielnej imprezy. Nowością był Dzień Włoski, przygotowany wspólnie z miastem partnerskim Cortona.

Pierwszego dnia, w sobotę, było głośnio i rockowo. Publiczność dosłownie porwały koncerty trzech zespołów, w których rolę „pierwszych skrzypiec” odgrywają gitary. Na początek wystąpił Harlem, grający melodyjnego rocka, z elementami bluesa. Następnie na scenie pojawił się Plagiat 199, czechowicka grupa, grająca mieszankę muzyki ska, punk i reggae, z niesamowitym, żeńskim wokalem oraz udziałem sekcji dętej. Po takim przygotowaniu, sceną zawładnęła gwiazda wieczoru – Coma, z charyzmatycznym wokalistą Piotrem Roguckim i ciężkim, gitarowym brzmieniem.

Całkowicie inna atmosfera panowała w niedzielę. Był to Dzień Włoski, przygotowany wspólnie i z myślą o gościach z naszego włoskiego miasta partnerskiego – Cortony. Przybysze ze słonecznej Toskanii zachwycili czechowiczan wspaniałymi pokazami w wykonaniu Grupy Historycznej Miasta Cortona, która zaprezentowała się w strojach historycznych. Najpierw były pokazy z chorągwiami, a później – już po zmroku – z ogniem. Na włoskim stoisku, jak w ukropie – i to zarówno w przenośni jak i ze względu na upał dosłownie – uwijał się przywieziony z Cortony kucharz, przygotowujący włoskie potrawy do degustacji. Toskańczycy zaprezentowali też swoje rękodzieło, w tym biżuterię oraz charakterystyczne dla tego regionu Italii pamiątki. Wszystkie te przedmioty można było nie tylko oglądać, ale i kupować. Artystom z Włoch oraz oficjalnej delegacji Miasta Cortona przewodniczył Assesore Urzędu Miasta Cortona Albano Ricci.

W Dniu Włoskim nie mogło zabraknąć włoskiej muzyki. Na scenie pojawili się: Nova Band i An Dreo & Karina – wykonujący przeboje słynnego włoskiego duetu Al Bano & Romina Power. Gwiazdą Wieczoru był Francesco Napoli, którego dyskotekowe oraz bardziej refleksyjne przeboje nucono przed laty w całej Europie. Wcześniej można było posłuchać Młodzieżowej Orkiestry Dętej MDK w Czechowicach-Dziedzicach pod dyrekcją Tomasza Janusza oraz Czechowickiego Teatru Muzycznego Movimento. Konferansjerem był w tym dniu Paolo Cozza, mieszkający od 20 lat w Polsce Włoch.

Na kolejne święto Czechowic-Dziedzic zapraszamy już za rok!