Czwartek, 25.04.2024
Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Kolejne posiedzenie Gminnej Rady Seniorów w Czechowicach-Dziedzicach
14-12-2016

7 grudnia odbyło się trzecie posiedzenie Gminnej Rady Seniorów w Czechowicach-Dziedzicach.

Gościem honorowym posiedzenia była Mirosława Nykiel – Posłanka na Sejm RP, która zachęciła obecnych do korzystania ze środków Unii Europejskiej z żalem podkreślając, że pozyskać je mogą tylko organizacje pozarządowe – głównie na szkolenia. Porządek posiedzenia obejmował aż 16 punktów, ale część z nich dotyczyła spraw porządkowych.

Przewodniczący Rady Seniorów Edward Lesiewicz w skrócie przypomniał dotychczasowe działania Rady oraz przedstawił stanowisko Ogólnopolskiego Porozumienia Rad Seniorów w sprawie konieczności nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym – poszerzenia zapisów dotyczących rad seniorów. Poinformował także o przebiegu konferencji dla seniorów w Katowicach, której organizatorami byli Marszałek Województwa Śląskiego i „Dziennik Zachodni”.

fot. Gazeta Czechowicka

Przewodniczący poszczególnych zespołów przedstawili pierwsze efekty działań swoich zespołów: Bogdan Ogrocki – zapoczątkowanie serii, dotyczących bezpieczeństwa, prelekcji dla seniorów, Urszula Gazda – „koperta życia” i Kazimierz Polok – dzień seniora. Rada Seniorów podjęła także dwie uchwały dotyczące: ustanowienia dorocznych obchodów Dnia Seniora w Czechowicach-Dziedzicach oraz upowszechnienia poradnika Rzecznika Praw Obywatelskich „Przestrzeń przyjazna seniorom”.

fot. Gazeta Czechowicka

W formie uchwały ustalono także harmonogram posiedzeń Rady i dyżurów Prezydium Rady na 2017 rok. W dyskusji Burmistrz Marian Błachut odniósł się do poszczególnych tematów porządku obrad, a Jolanta Paszek – Zastępca Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej – przybliżyła zasady organizacyjne dystrybucji „koperty życia”. Głos zabrał także podinsp. Sławomir Walczak – Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Czechowicach-Dziedzicach, który poinformował o organizowanych przez Policję szkoleniach dla nauczycieli z zakresu patologii, a także o akcji „koperta życia”.

Szczegółowe informacje dostępne są w protokole z posiedzenia Rady Seniorów.

Następne posiedzenie Gminnej Rady Seniorów w Czechowicach-Dziedzicach odbędzie się w dniu 8 marca 2017 roku, o godzinie 16.00.

OR/UM, ŁP