Piątek, 19.04.2024

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Czechowic-Dziedzic
21-12-2016
21-12-2016

Świątecznym akcentem rozpoczęła się wtorkowa sesja Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. Zanim radni pochylili się nad projektem przyszłorocznego budżetu gminy, harcerze przekazali na ręce Przewodniczącego Rady Miejskiej Damiana Żelaznego Betlejemskie Światło Pokoju.

Betlejemskie Światło Pokoju trafiło do Polski już po raz 26. Do Czechowic-Dziedzic przywieźli je harcerze z czechowickiego Hufca ZHP. Kilka dni temu Betlejemskie Światło Pokoju rozpoczęło wędrówkę po naszej gminie. Tradycyjnie już, harcerze przynieśli je również do Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach.

Przekazujący Betlejemskie Światło Pokoju harcerze zaśpiewali kolędy i przekazali radnym oraz Burmistrzowi Marianowi Błachutowi życzenia bożonarodzeniowe. Przyjmujący dar Przewodniczący Damian Żelazny zauważył, że pokoju, który symbolizuje światło z Betlejem, potrzeba teraz nam wszystkim - w kraju i w sercach…

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei. Zgodnie z tradycją stawiane jest na wigilijnym stole. Światło przywożone jest co roku z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem do katedry w Wiedniu.

Dzięki akcji skautów i harcerzy, przekazywane jest następnie do sąsiednich krajów. Pokonując kolejne granice, płomień z Betlejem trafia do najdalszych zakątków Europy. Akcja prowadzona jest od 1986 roku. Polscy harcerze biorą w niej udział od 1991 roku.