Środa, 24.04.2024
Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

31 grudnia br. upływa termin dokonania spisu zwierząt gospodarskich podlegających obowiązkowi oznakowania
23-12-2016

Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego przypomina, że od 18 października 2016 r. zmieniły się przepisy dotyczące identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Zmiany wprowadziła ustawa z dnia 23 września 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. 2016 poz. 1605), która weszła w życie właśnie z dniem 18 października 2016 r.

Jedną z nich jest zmiana w art. 20a polegająca na tym, że zapis "Posiadacz owcy lub kozy dokonuje co najmniej raz na dwanaście miesięcy, nie później jednak niż w dniu jesiennego przeglądu stada, spisu owiec i kóz w tym stadzie, obejmującego liczbę i numery identyfikacyjne tych zwierząt." został zamieniony na zapis " Posiadacz zwierzęcia gospodarskiego dokonuje co najmniej raz na dwanaście miesięcy, nie później jednak niż w dniu 31 grudnia, spisu przebywających w siedzibie stada, obejmującego liczbę i numery identyfikacyjne tych zwierząt".

Tym samym nie tylko posiadacze owiec i kóz mają sporządzać spis utrzymywanych zwierząt. Obowiązek ten rozszerzony jest na wszystkich posiadaczy zwierząt gospodarskich objętych obowiązkiem znakowania (bydła, owiec, kóz i świń). Są oni zobowiązani do dokonania spisu zwierząt przebywających w siedzibie stada do 31 grudnia 2016 .

Ustalone podczas spisu liczbę i numery identyfikacyjne tych zwierząt posiadacz zwierząt przekazuje Kierownikowi Biura Powiatowego w terminie 7 dni od dnia dokonania tego spisu i umieszcza w księgach rejestracji.

Należy wydrukować formularz spisu (jak na razie wersja przygotowana wcześniej dla owiec i kóz) oraz wzór wypełniania tego formularza, które są dostępne na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa www.arimr.gov.pl. Są dostępne również w załącznikach.

OS/UM, PM