Czwartek, 25.04.2024
Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Praca i pasja w obiektywie włoskich fotografików. Na wystawie w czechowickim MDK-u
20-04-2017
20-04-2017

Gmina Czechowice-Dziedzice i Miejski Dom Kultury zapraszają na wernisaż wystawy fotografii „Crazy for work”, przygotowanej przez Stowarzyszenie Kulturalne CPA, założone przez fotografików z włoskiej Cortony – partnerskiego miasta Czechowic-Dziedzic.

W dniach 20-24 kwietnia br., w ramach współpracy z naszym włoskim miastem partnerskim Cortona, gościć będziemy w Czechowicach-Dziedzicach kilkunastoosobową grupę fotografików. Fotograficy przywiozą swoją wystawę, której wernisaż w MDK-u odbędzie się w piątek 21 kwietnia, w godzinach popołudniowych. Podczas pobytu w naszym mieście włoscy fotograficy będą też realizować fotoreportaż, który zaprezentują w Cortonie.

Stowarzyszenie Kulturalne CPA Cortona Photo Academy jest bardzo młode, powstało bowiem w grudniu 2014 roku z pragnienia przyjaciół żyjących na terenie prowincji Arezzo i Perugii, owładniętych tą samą pasją do fotografiki. W krótkim czasie liczba członków stowarzyszenia doszła do 47 zapisanych, wśród nich profesjonalnych fotografów, amatorów, młodych i nie tylko, z silną reprezentacją kobiet.

Pierwsza wystawa fotograficzna pod tytułem „Sfumature del Trasimeno” (Odcienie Jeziora Trazymeńskiego) miała miejsce w okresie świąt Bożego Narodzenia w miejscowości Passignano sul Trasimeno (prowincja Perugia).

Wszyscy jesteśmy świadomi tego, że sfotografowano już wszystko a nawet więcej, zwłaszcza z pojawieniem się fotografii cyfrowej i smartfonów. Fotograficy stowarzyszenia CPA mają jednak nadzieję na nowe i oryginalne odczytanie z pomocą techniki i fantazji także najnowszego tematu naszej działalności.

Na wystawie w czechowickim MDK-u przedstawione zostaną prace 26 członków stowarzyszenia. Wielu z nich, z imponującymi wynikami, ukończyło niedawno podstawowy kurs fotografii CPA.

Wystawa fotograficzna CRAZY FOR WORK, „Professionisti in allegria” (SZALENI DLA PRACY: Profesjonaliści radości) - wyjaśniają jej twórcy - stanowi próbę udokumentowania wyraźnej chęci rzemieślników, przedsiębiorców i profesjonalistów z naszego regionu do podchodzenia do siebie z dystansem, do stawiania czoła obowiązkom z profesjonalizmem, ale też z radością w okresie pełnym trudności. Jest to prosty i wyraźny sygnał dla lepszej przyszłości wysłany za pośrednictwem naszych obiektywów.

***

Stwierdzenie, że praca przez swoją intensywność, długość, powtarzalność, kompensację jest istotą naszych czasów może wydawać się oczywiste. Nie jest to jednak coś, o czym myśli się z uśmiechem. Często skojarzenie ze zmęczeniem, nieprzyjemnymi pracodawcami, biurokracją, podatkami, nieprzewidywalnością przysłania poczucie poświęcenia i pasji względem wykonywanego zawodu.

Podobnie jak w historii miłosnej przyzwyczajenie każe nam zapomnieć o tym, czy nasz wybór był przypadkowy, czy wymarzony.

Beztroska pozwala nam spojrzeć na to w odmienny sposób, dojrzalszy, bardziej wyważony. Pozwala ukazać nam otaczającą nas rzeczywistość jako świt wyłaniający się zza żaluzji, jako zapach burzowego deszczu, jako powiew wiatru zmieniających się pór roku. Daje nam czas na swobodne odnalezienie się w przestrzeni.

Nie zachowywać się w sposób nazbyt poważny to wysoko postawiona poprzeczka, luksus i błogosławieństwo: w ten sposób twoje podejście do życia staje się bardziej przekonujące, lżejsze, bardziej praktyczne i szczęśliwsze.

Wystarczy tak niewiele... Pomysł szalenie banalny: kryzys przezwycięża się śmiechem… Tak, jak przegania się smutek.

A potem jedno kliknięcie: zdjęcie, które może opowiedzieć jedną lub wiele historii razem. Fotograf i obiekt to wspólnicy, którzy wzajemnie bawią się, ocierają o czas i przestrzeń przy pomocy fantazji i światła. Uwiecznienie to “gra”, jak powiedzieliby we Francji, wzięcie udziału w zabawie, bo gra to wspaniały sposób na zaistnienie, na to, by stać się wielkim.

Praca uszlachetnia człowieka i przemienia go w szaleńca.

Albano Ricci – Assessore Gminy Cortona