Piątek, 29.03.2024
Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Przyjazna Komunikacja w Czechowicach-Dziedzicach. Umowa na dostawę czterech nowych autobusów podpisana!
27-04-2017

Cztery nowoczesne, niskopodłogowe autobusy Solaris Urbino 12 zasilą tabor Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach Sp. z o.o.

Umowę o dostarczeniu do Czechowic-Dziedzic nowoczesnych pojazdów, spełniających surową normę ekologiczną – Euro 6, w obecności Zastępcy Burmistrza Czechowic-Dziedzic Macieja Kołoczka podpisali: Dyrektor ds. Sprzedaży Solaris Bus & Coach SA Rafał Zajas, Prezes PKM Sp. z o.o. Jan Matl oraz Wiceprezes Rafał Kupczak.

Zakup czterech nowych autobusów marki Solaris to część projektu „Przyjazna Komunikacja w Czechowicach-Dziedzicach”, realizowanego przez PKM w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020. W ramach projektu czechowickie przedsiębiorstwo aplikowało o kwotę przeszło 7 mln 300 tysięcy złotych, stanowiącą 85-procentowe dofinansowanie całości zadania polegającego na gruntownej modernizacji taboru przewoźnika. Wniosek PKM, który wcześniej uzyskał pozytywną ocenę formalną, został właśnie zakwalifikowany do dofinansowania. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, cztery nowe autobusy trafią do Czechowic-Dziedzic najdalej na przełomie sierpnia i września bieżącego roku.

foto2

Jeden taki pojazd pasażerowie czechowickiego PKM mieli możliwość testować przez kilka dni w czerwcu ubiegłego roku.

Nowoczesne autobusy Solaris Urbino 12 będą wyposażane w klimatyzację, zarówno kabiny kierowcy, jak i przestrzeni pasażerskiej. Będą też posiadały blokadę alkoholową. Podstawowym zadaniem tego systemu jest wymuszenie testu trzeźwości kierowcy przed uruchomieniem silnika. W celu wyeliminowania „koleżeńskiej pomocy”, urządzenie posiada możliwość zaprogramowania i wykonania dodatkowych testów trzeźwości podczas jazdy, w różnych interwałach czasowych. Każde jego użycie i wyniki pomiarów będą zaś rejestrowane oraz przechowane, a poprzez zastosowanie dodatkowego modułu transmisji, można je przesłać do dowolnego komputera i odczytać.

Nowe autobusy będą ponadto wyposażone w:

• ładowarki USB z podświetlaniem LED, które umożliwiają ładowanie urządzeń elektronicznych posiadających opcję zasilania poprzez gniazdo USB, takich jak: smartfon, tablet, czy inne urządzenia mobilne.
  • monitoring wizyjny z wysokiej jakości kamerami,
  • kasowniki wielofunkcyjne z możliwością kasowania tradycyjnego biletu papierowego jak i obsługi płatności za przejazd kartą zbliżeniową,
  • system detekcji i gaszenia pożaru w komorze silnika,
  • tablice zewnętrzne i monitor LCD wewnątrz pojazdu,
  • system zapowiedzi głosowych.

Nowe autobusy będą oczywiście w pełni przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych. Pojazdy będą przystosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Wyposażone będą w uchylną rampę i funkcję tzw. przyklęku prawej strony pojazdu, dającą możliwość obniżenia pojazdu o około 70 mm. Dodatkowo rozmieszczenie i konstrukcja poręczy będzie musiała umożliwiać swobodny wjazd do autobusu wózkiem inwalidzkim lub dziecięcym, a stanowisko dla osób na wózkach inwalidzkich wyposażone będzie w biodrowy pas bezpieczeństwa. Na obudowie przycisków w przestrzeni pasażerskiej autobusów znajdą się napisy w alfabecie Braille'a.

W ramach tego samego projektu PKM zamierza kupić również trzy nowoczesne autobusy hybrydowe, które dzięki wspomaganiu silnika spalinowego elektrycznym, spalają mniej paliwa i – co za tym idzie - emitują jeszcze mniej spalin. Zakup autobusów hybrydowych planowany jest na przyszły rok. W związku z zakupem hybryd, w ramach projektu powstanie również stanowisko kontrolno-diagnostyczne dla autobusów hybrydowych.

Realizacja projektu zakłada również wdrożenie przez czechowicki PKM rozbudowanego systemu zarządzania flotą, który obejmuje:

• dynamiczną informację pasażerską na stronie internetowej,
  • dynamiczną informację pasażerską w aplikacji na smartfony,
  • dotykowy terminal kierowcy, informujący m.in. o opóźnieniu lub przyśpieszeniu kursu,
  • oprogramowanie specjalistyczne do zarządzania rozkładem jazdy,
  • oprogramowanie do zarządzania i ewidencji czasu pracy kierowców oraz pracowników zaplecza technicznego,
  • przygotowanie infrastruktury systemu poboru opłat za przejazd w kierunku elektronicznych rozliczeń.

W trosce o komfort i wygodę pasażerów korzystających z czechowickiej komunikacji miejskiej, w ramach tego samego Regionalnego Programu Operacyjnego, Gmina Czechowice-Dziedzice aplikowała o środki na przebudowę i modernizację placu autobusowego. Również ten wniosek – kwota dofinansowania to w tym przypadku przeszło 1 mln 430 tysięcy złotych – nie tylko uzyskał pozytywna ocenę formalną, ale został już zakwalifikowany do dofinansowania.

foto1