Piątek, 29.03.2024

II Czechowicka Noc Muzeów za nami
23-05-2017
23-05-2017

Czechowice-Dziedzice - nie mając muzeum – przygotowały Noc Muzeów w nietypowej, wypróbowanej w trakcie poprzedniej edycji, mobilnej wersji. II Czechowicka Noc Muzeów odbyła się w piątek 19 maja.

Zaczęło się w Miejskim Domu Kultury, gdzie można było obejrzeć spektakl Teatru Muzycznego Movimento, spotkać czechowickich artystów, pszczelarzy oraz uczestniczyć w dwóch wyjątkowych spotkaniach, z Januszem Chmielniakiem i Stanisławem Janickim.

Następnie uczestnicy przenieśli się do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przy ul. Słowackiego, gdzie ksiądz Janusz Holesz poprowadził krótki wykład o historii ewangelików w naszym rejonie oraz 500-leciu Reformacji.

Następnie gospodarzem Nocy Muzeów była Szkoła Podstawowa nr 4 im. Orła Białego, która przygotowała bogatą ofertę: naukę śpiewania pieśni z terenów Śląska Cieszyńskiego, prezentacja starego projektora, nauka kaligrafii, pokaz strojów regionalnych, darcie pierza, balia z wodą i pranie na tarach, kącik krawiecki, pokaz kiszenia kapusty z kącikiem kuchennym, opowieść o Dębie Katyńskim. Szkoła zorganizowała również zlot rowerów wyprodukowanych w Zakładach Rowerowych „Apollo”.

Po wizycie w szkole, uczestnicy zostali przewiezieni zabytkowym Ikarusem czechowickiego PKM do Gimnazjum nr 1, gdzie czekały na nich kolejne atrakcje - nocne zwiedzanie Tajemniczego Ogrodu i występ teatrzyku Kamishibai. Na koniec tej części odbył pokaz z udziałem ognia i światła w wykonaniu grupa Fireshow.

Kolejnym etapem było przejście do kościoła św. Barbary, gdzie proboszcz Ludwik Duży opowiedział o parafii, oprowadził zwiedzających po świątyni i jej podziemiach oraz zaprezentował wystawę poświęconą historii kościoła. Kolejnym gospodarzem była Filia nr 10 Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie przemiłe bibliotekarki wraz z Elżbietą Zarębską udowodniły w trakcie „Przystanku Biblioteka”, że książki służą nie tylko do czytania…