Piątek, 19.04.2024
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

MDK zaprasza. Na koncert "Z Nowego Świata"
25-05-2017

Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach zaprasza na transmisję koncertu symfonicznego „Z nowego świata” w wykonaniu Filharmoników Berlińskich.

„Miasto Noir to symfonia zainspirowana niezwykłą atmosferą i nastrojem filmów noir kręconych w Los Angeles, zwłaszcza tych powstałych w późnych latach czterdziestych i na początku lat pięćdziesiątych. Moja muzyka to hołd niekoniecznie dla muzyki filmowej tego okresu, a raczej dla Kalifornii w nich uwiecznionej” – mówi o swoim utworze John Adams.

Dzieło zostało zamówione i sfinansowane przez Stowarzyszenie Filharmonii Los Angeles, London Symphony Orchestra, Cité de la Musique, Zaterdag Matinee i Toronto Symphony Orchestra. Pierwsze publiczne wykonanie w Filharmonii Los Angeles odbyło się 8 października 2009 roku i było prowadzone przez Gustavo Dudamela. Koncert ten został zarejestrowany, a następnie wydany na płycie DVD przez Deutsche Grammophon.

Symfonia nr 9 e-moll (Z Nowego Świata), op. 95 została skomponowana przez Antonina Dvoráka w 1893 roku podczas jego pobytu w Stanach Zjednoczonych (gdzie objął stanowisko dyrektora konserwatorium w Nowym Jorku) i należy do najpopularniejszych utworów kompozytora. Dvorák starał się inspirować wielokulturowością kraju, który zwiedzał, oddać zarówno siłę i wielość nowoczesnych metropolii końca XIX wieku z muzyka popularną, jak i rozmiar i przestrzeń niezamieszkałych połaci USA i kulturę jej rdzennych mieszkańców. Mimo podtytułu symfonia nie zakłada programowości, żadnej „treści” literackiej, a muzyka Indian i Murzynów amerykańskich, którą starł się zawrzeć w dziele kompozytor nie była mu bezpośrednio znana. To raczej twórcze przetworzenie i wyobrażenie bez żadnych cytatów, w połączeniu ze słowiańskim duchem przenikającym inne utwory Dvoráka.

Gustavo Dudamel uważany jest za jednego z najciekawszych dyrygentów naszych czasów. urodził się w wenezuelskim Barquisimeto. Gry na skrzypcach uczył się wpierw u José Luisa Jiméneza w Konserwatorium im. Jacinto Lary, a następnie u José Francisco del Castillo w Akademii Skrzypcowej Ameryki Łacińskiej. Studia dyrygenckie rozpoczął w roku 1996 u Rodolfo Saglimbeniego. W tym samym roku został kierownikiem artystycznym Amadeus Chamber Orchestra. W roku 1999 objął stanowisko kierownika artystycznego Młodzieżowej Orkiestry im. Simóna Bolívara i rozpoczął studia dyrygenckie u José Antonio Abreu, założyciela orkiestry. W 2009 roku objął kierownictwo artystyczne Filharmonii w Los Angeles, jednocześnie pozostał kierownikiem artystycznym Orkiestry Symfonicznej w Goeteborgu. Przyciąga uwagę odwagą artystycznych interpretacji i zaraźliwa energią. W 2004 zwyciężył w Konkursie Dyrygenckim im. Gustawa Mahlera. Od 2005 Gustavo Dudamel jest związany kontraktem na wyłączność z wytwórnią Deutsche Grammophon. Artysta wydał także DVD z filmem dokumentalny o orkiestrze im. Bolívara i zarejestrowanym koncertem zespołu (The Promise of Music, 2008) oraz Koncert urodzinowy dla papieża Benedykta XVI (2007).

Wykonawcy:

• Filharmonicy Berlińscy