Piątek, 29.03.2024
Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Czechowice-Dziedzice najlepszą gminą na Śląsku! W prestiżowym rankingu profesora Eugeniusza Sobczaka
27-09-2017

Gmina Czechowice-Dziedzice zajęła I miejsce w Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego Województwa Śląskiego – edycja 2016 w kategorii gminy miejsko-wiejskie.

Dyplom dla najlepszej gminy województwa śląskiego, w regionalnej edycji ogólnopolskiego Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego za 2016 roku, Burmistrz Marian Błachut odebrał podczas uroczystości, która odbyła się we wtorek 26 września w Szczyrku. Prezentacja laureatów konkursu i wręczenie dyplomów najlepszym gminom w poszczególnych kategoriach, było jednym z punktów, trwającego tam, dwudniowego Seminarium dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Śląskie Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera oraz Polską Agencję Inwestycji i Handlu SA.

Twórcą Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego jest prof. dr hab. Eugeniusz Sobczak – wykładowca na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. Jego celem jest monitorowanie zróżnicowanego rozwoju społeczno-ekonomicznego wszystkich gmin i regionów oraz promocja dobrych praktyk na bazie opracowanych wzorców.

Ranking najdynamiczniej rozwijających się gmin w Polsce tworzony jest w oparciu o 16 zmiennych opracowanych przez profesora Eugeniusza Sobczaka. Metodyka obejmuje trzy obszary ważne z punktu widzenia rozwoju zrównoważonego - gospodarczy, społeczny i ochronę środowiska naturalnego. Drugim kryterium doboru wskaźników/zmiennych jest dostępność danych w bazach Głównego Urzędu Statystycznego oraz zgodność z polityką strukturalną Unii Europejskiej. Analiza powyższych danych dotyczących gmin w Polsce pozwala na wyłonienie najdynamiczniej rozwijających się jednostek samorządu terytorialnego w czterech kategoriach: gmin miejskich, gmin miejsko-wiejskich, gmin wiejskich oraz miast na prawach powiatu.

dyplom