Czwartek, 25.04.2024
Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Burmistrz odpowiada. Skrzyżowania bezkolizyjne z DK 1 w Czechowicach-Dziedzicach
31-01-2019

Witam

Chciałem złożyć kolejne zapytanie związane z drogami, a konkretnie chodzi mi o bezkolizyjny przebieg DK1 przez nasze miasto - tak jak ma to miejsce np. w Tychach. Jakie są starania miasta aby wymóc na Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przebudowę odcinka DK1 na terenie Czechowic-Dziedzic do standardu drogi bezkolizyjnej?

Przyznam szczerze, że od momentu ukończenia przebudowy DK1 na odcinku Tyskim - o planach dalszej przebudowy w kierunku południowym - cisza. Jedynie od czasu do czasu pojawiają się szczątkowe informacja o planach przebudowy skrzyżowania DK1 z Męczenników Oświęcimskich w Pszczynie. Miasto powinno walczyć o kompleksową przebudowę. Natomiast przebudowa jednego skrzyżowania - to powinien być minimalny cel rady miasta w ciągu jednej kadencji.

Dodatkowo, w celu poprawienia bezpieczeństwa i komunikacji pieszo-rowerowej, miasto za cel powinno sobie postawić budowę przynajmniej jednej kładki pieszo-rowerowej bądź tunelu podziemnego przez DK1 rocznie. Takich obiektów na terenie podzielonego na pół przez DK1 miasta powinno być kilka, jeśli nie kilkanaście, zamiast przejść dla pieszych przez DK1 na których mimo montowania dodatkowego oświetlenia w zeszłym roku na terenie naszego miasta w wyniku potrąceń zginęło kilka osób!

Jeśli władze miasta mają za małą siłę przebicia w GDDKiA - powinny zaangażować posłów i senatorów z naszego regionu i wspólnymi siłami nieustannie nękać GDDKiA aż do osiągnięcia pożądanego efektu.

Jeśli i tego byłoby mało - trzeba zaangażować mieszkańców i zacząć blokować DK1 - aż do osiągnięcia oczekiwanych efektów!

Adam Hajok

Szanowny Panie,

Mogę z całą mocą zapewnić, że podjęty przez Pana temat budowy w Czechowicach-Dziedzicach skrzyżowania bezkolizyjnego z Drogą Krajową nr 1 oraz bezpiecznych przejść dla pieszych i rowerzystów w formie kładek nad „dwupasmówką”, jest dla mnie bardzo ważny. Taką potrzebę widzę zarówno jako burmistrz, jak i jako mieszkaniec gminy, którą przecina ruchliwa droga krajowa. Niestety, rozwiązanie sygnalizowanego przez Pana problemu leży poza kompetencjami gminy, bo znajduje się tylko i wyłącznie w gestii Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, czyli zarządcy DK 1. Tylko ta instytucja ma potrzebne kompetencje, a w moim przekonaniu również obowiązek, by zrealizować opisywane w Pańskim pytaniu inwestycje. Jako gmina możemy w imieniu mieszkańców apelować, prosić, a nawet żądać wykonania choćby jednego bezkolizyjnego skrzyżowania, czy też kładki dla pieszych i rowerzystów. Czynimy to zresztą od lat, zarówno w biurze GDDKiA w Pszczynie, jak i w samej dyrekcji w Katowicach. Niestety, nasze starania nadal są bezskuteczne. Czas pokazał, że nie możemy w tej kwestii liczyć na skuteczne wsparcie parlamentarzystów z naszego regionu, o którym Pan pisze, gdyż jedni nie mają skutecznego wpływu na podejmowane decyzje, zaś inni nie chcą. I to mimo tego, że w czasie kampanii wyborczej niektórzy z nich wprost obiecywali zajęcie się tym ważnym dla bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców tematem…

Jako władze gminy nie możemy natomiast nakłaniać mieszkańców do podejmowania tak dramatycznych form protestu, jak postulowane przez Pana blokowanie DK 1. Mamy natomiast świadomość, że zdesperowani wieloletnim brakiem reakcji ze strony GDDKiA mieszkańcy mogą się w ostateczności na takie działania zdecydować. W takiej sytuacji na pewno mogą liczyć na nasze zrozumienie i wsparcie.

Z wyrazami szacunku, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut