Poniedziałek, 06.05.2024
Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty

Karol Wojtyła - Jan Paweł II i młodzi. Papieska wystawa w Czechowicach-Dziedzicach
Załączniki:
06-10-2014

„Nie lękajcie się młodości! Karol Wojtyła - Jan Paweł II i młodzi” to tytuł wystawy tematycznej poświęconej świętemu Janowi Pawłowi II, którą od czwartku 9 października będzie można oglądać w Czechowicach-Dziedzicach.

Namiot z ekspozycją, na którą składają się unikatowe zdjęcia i prezentacje multimedialne oraz oryginalne eksponaty z wypraw Karola Wojtyły z młodzieżą, stanie na Placu Jana Pawła II w Czechowicach-Dziedzicach.

Wystawa, która wcześniej odwiedziła już kilkanaście polskich miast, odbędzie się w Czechowicach-Dziedzicach pod patronatem Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta oraz Starosty Bielskiego Andrzeja Płonki. Organizatorami przedsięwzięcia są: Wydawnictwo Anima Media, należące do Kurii Diecezjalnej Bielsko-Żywieckiej, Powiat Bielski, Gmina Czechowice-Dziedzice i Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach.

Otwarcie wystawy nastąpi w czwartek 9 października o godzinie 11.00. Wystawa, na którą organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców, będzie czynna codziennie, w godzinach od 9.00 do 17.00, do 8 listopada. Wstęp na ekspozycję jest oczywiście bezpłatny.

„Nie lękajcie się młodości! Karol Wojtyła - Jan Paweł II i młodzi” to wystawa tematyczna, dokumentująca szczególną więź, która łączyła Papieża-Polaka - wcześniej Karola Wojtyłę - z młodymi. Jej główną atrakcją są unikalne materiały oraz eksponaty, często pochodzące z prywatnych zbiorów osób bliskich przyszłego papieża, a dotyczące życia, w tym młodości Karola Wojtyły. Z myślą o młodych, część ekspozycji przygotowana została w formie multimedialnej. To właśnie na tej wystawie, po raz pierwszy, można było zobaczyć nakręcony kamerą „ósemką”, unikany, amatorski film, dokumentujący wyprawę kajakową, w której uczestniczył Karol Wojtyła.

- Nasza wystawa odwiedziła już wiele polskich miast. W tym roku można ją było oglądać w Oświęcimiu, Ustroniu i – ostatnio – w Busku Zdroju. Głośno było o niej kiedy, w czasie Euro 2012, stanęła na placu przed Zamkiem Królewskim w Warszawie. Staramy się, by na otwarciu ekspozycji pojawiali się świadkowie prezentowanych wydarzeń. Do Czechowic-Dziedzic zaprosiliśmy Danutę Rybicką, przyjaciółkę Karola Wojtyły i uczestniczkę jego duszpasterskich wypraw z młodzieżą – mówi twórca wystawy, ksiądz Paweł Danek.

Inspiracją dla wystawy stały się słowa Jana Pawła II i jego życie. Jako młody kapłan Karol Wojtyła towarzyszył niewiele młodszym od siebie w odkrywaniu bogactwa młodości. Jako Biskup Krakowski, a w końcu jako Papież, niestrudzenie spotykał się z młodymi. Wystawa jest więc częścią przygotowań do kolejnych, Światowych Dni Młodzieży.

Wystawa „Nie lękajcie się młodości! Karol Wojtyła – Jan Paweł II i młodzi” powstała w wersji polsko-angielskiej w 2009 roku, pod patronatem Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza na Międzynarodowy Kongres dla Pokoju. Przed dwoma laty prezentowana była w Bielsku-Białej. W ciągu czterech tygodni ekspozycję obejrzało przeszło 30 tysięcy zwiedzających.

Więcej informacji na temat wystawy znajdziesz tutaj

Na wystawę w Czechowicach-Dziedzicach zapraszają bracia Golcowie.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy na Placu Jana Pawła II w Czechowicach-Dziedzicach!