Piątek, 26.04.2024
Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Podziękowania Prezydenta RP dla Burmistrza, Przewodniczącego Rady Miejskiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej
25-02-2015

- Dziękuję Państwu za przyłączenie się do "Narodowego Czytania". Dziękuję za troskę o narodową kulturę i język, który czyni nas Polakami - tymi słowami zwrócił się do Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta Prezydent RP Bronisław Komorowski w oficjalnym liście, przesłanym w lutym br. do Urzędu Miejskiego.

Prezydent dziękuje Burmistrzowi, Przewodniczącemu Rady Miejskiej oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach i wszystkim innym, którzy wzięli udział w „Narodowym Czytaniu 2014” w naszej gminie. Jednocześnie Prezydent zachęca do popularyzacji wśród mieszkańców stałego kontaktu z książkami i do odnajdywania w nich fascynującej przygody i nauki, która "odkrywa nowy wymiar międzyludzkich relacji".

- Trzecia już odsłona akcji Narodowe Czytanie stanowiła wyjątkowe spotkanie z bohaterami "Trylogii" Henryka Sienkiewicza - napisał Prezydent Komorowski. - Ów niezwykły cykl powieściowy, który od lat zachwyca kolejne pokolenia Polaków, połączył niemal dwa tysiące miejsc w całym kraju. Czytana na wiele sposobów "Trylogia" sprawiła, że na nowo przeżywać mogliśmy przygody powstałe w wyobraźni pierwszego polskiego noblisty. Pragnę przekazać Państwu serdeczne podziękowania za przeprowadzenie w Czechowicach-Dziedzicach publicznego czytania "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. Dziękuję również wszystkim osobom, które wsparły akcję w Państwa regionie i pomogły w jej realizacji. Chcę podziękować Państwu za aktywność i inwencję, dzięki którym świat Sienkiewiczowskich bohaterów objawił się nam jako przestrzeń związana z pięknymi dziejami Rzeczypospolitej, a jednocześnie tak bardzo bliska i aktualna. Postaci z "Trylogii", i te mające swe odpowiedniki w historii, i te fikcyjne, odsyłają bowiem do postaw i wartości składających się na pełny obraz naszej Ojczyzny.

Przypominamy, że "Narodowe Czytanie" to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie nazwano „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Jego celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach - co roku zbierająca zasłużone laury za swoją działalność i powszechnie, zgodnie ceniona popularyzację czytelnictwa - tradycyjnie przyłączyła się do akcji Prezydenta RP i w ubiegłym roku.

Dzień 6 września 2014 roku w naszej miejskiej czytelni poświęcony był dziełom Henryka Sienkiewicza - dzieci zaproszono wraz z rodzicami do literackiej zabawy, której kanwą było „W pustyni i w puszczy”, a dorośli wspólnie czytali „Trylogię” i wysłuchali wykładu Anny Chachulskiej pt. „Czasy Trylogii - okruchy historii prawdziwej”. W czytaniu uczestniczyli Burmistrz Marian Błachut oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny.

Prezydent RP - w liście do Burmistrza - zachęca również do udziału w tegorocznym "Narodowym Czytaniu", które poświęcone będzie lekturze "Lalki" Bolesława Prusa.

PM