Niedziela, 19.05.2024
Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra

GP-3 otwarte na świat
12-09-2013

Gimnazjum Publiczne nr 3 w Czechowicach-Dziedzicach podjęło działania, które miały na celu przeprowadzenie realizacji projektu europejskiego Comenius na terenie naszej gminy oraz na terenach państw przystępujących do realizacji tego projektu. Przygotowania rozpoczęły się już ponad rok temu i od razu zaowocowały nawiązaniem kilku kontaktów z krajami, w których nauczyciele zainteresowanych szkół podjęli inicjatywę o przystąpieniu do wspólnego działania. W gronie tych państw znalazły się: Niemcy, Słowacja, Litwa, Grecja, Turcja oraz Polska. Długotrwały wysiłek opłacił się. Po kilku wizytach zapoznawczych i kilkunastu telekonferencjach rozpoczęto dokładne planowanie i formułowanie zamierzonych celów. Efektem wieńczącym sukces był moment akceptacji naszego planu realizacji projektu przez Narodową Agencję, która spośród ponad 1500 wniosków zaakceptowała 466 pozycji, na liście których znalazło się m.in. Gimnazjum nr 3 im Ignacego Łukasiewicza w Czechowicach-Dziedzicach. Nasza szkoła pełni rolę koordynatora projektu i jest odpowiedzialna za pełną realizację zadań. Agencja przyznała również fundusze na realizację zadań związanych z przedsięwzięciem, co umożliwi uczniom i nauczycielom zgłębienie problematyki europejskiej i poznanie rówieśników z innych państw. To pierwsze takie działanie na terenie naszej placówki, które miejmy nadzieje zapoczątkuje serię podobnych przedsięwzięć.

Projekt Comenius realizowany będzie przez okres dwóch lat pod hasłem Autorytety Młodych Europejczyków – dobre wzory, lepsza przyszłość. Jak wiadomo czerpanie wzorców oraz formy naśladowcze odgrywają znaczną rolę w budowaniu własnej tożsamości przez młodych Europejczyków. Takie działania są ponadczasowe, a wspólne porównania i spostrzeżenia uczniów oraz nauczycieli z innych krajów umożliwiają wymianę doświadczeń i zgłębienie problematyki wzorców naśladowczych przez młodzież. Program Comenius nie ogranicza swoich działań wyłącznie do jednego nurtu tematycznego, jakim jest „autorytet młodych ludzi”, lecz również poszerza zakres współpracy międzynarodowej o inne dziedziny, takie jak: kultura, sport, film, teatr, muzyka itp. To między innymi właśnie tutaj młodzi ludzie odnajdują wzorce do naśladowania i utożsamiania się z osobowościami mającymi wpływ niejednokrotnie na ich przyszłość czy też na dorosłe życie zawodowe.

Pierwszym krokiem na długiej liście zadań do realizacji naszego projektu jest wizyta wszystkich partnerów w szkole na Słowacji, która odbędzie się w dniach od 17-22 listopada br. Wezmą w niej udział uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli języków obcych. W latach 2013-2015 odbędą się kolejne wizyty w: Grecji, Turcji , Niemczech i na Litwie.

Trzymamy kciuki.

Zespół Comenius przy GP3 w Czechowicach-Dziedzicach