Wtorek, 30.04.2024
Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana

Gmina przyjazna seniorom. Czechowice-Dziedzice wyróżnione!
19-12-2013
19-12-2013

Wyróżnieniem specjalnym uhonorowano Czechowice-Dziedzice w konkursie „Samorząd przyjazdy seniorom 2013 – przyjazna przestrzeń publiczna”, zorganizowanym przez Senat RP.

W tegorocznej edycji konkursu, którego współorganizatorami są: Parlamentarny Zespół ds. Osób Starszych, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich oraz Związek Gmin Wiejskich RP, swoje projekty zgłosiły 33 samorządy z całej Polski. W śród 46 zgłoszonych w sumie projektów, znalazło się również kilka z terenu województwa śląskiego. W gronie laureatów i wyróżnionych obok Czechowic-Dziedzic, znalazł się również Bytom.

Od kilku lat Parlamentarny Zespół ds. Osób Starszych ogłasza konkursy dla samorządów wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Przedmiotem rywalizacji jest ułatwianie życia seniorom. Dlatego naczelnym, wieloletnim hasłem tych przedsięwzięć jest rywalizacja o tytuł: „Samorząd przyjazny seniorom”.

Przyznawane są odrębne tytuły dla województwa, powiatu i gminy – przyjaznych seniorom. Tytuł taki stanowi potwierdzenie, że władze jednostki samorządu terytorialnego nie zapominają o potrzebach tej, coraz przecież liczniejszej, części każdej wspólnoty lokalnej.

W tym roku konkurs odnosił się do przestrzeni publicznej. Chodziło o prezentację przedsięwzięć, które ułatwiają życie osobom starszym, wciąż sprawnym, lecz już nie tak, jak ludzie młodzi. Kapituła konkursu zwracała uwagę na tak ważne dla seniorów sprawy, jak na przykład: większa ilość ławek w parku, w którym spacerują seniorzy, by łatwiej było odpocząć w czasie dłuższego spaceru, czy też więcej miejsc siedzących w autobusie wyjeżdżającym w godzinach, w których najczęściej podróżują osoby w podeszłym wieku.

Nasza gmina zgłosiła w konkursie projekt „Seniorzy bez granic – reintegracja społeczna osób starszych poprzez nowe strefy aktywności”, będący następstwem wcześniej zrealizowanych projektów: budowy Domu Pomocy Społecznej Złota Jesień oraz „Termomodernizacja Ośrodka Dziennego Pobytu OPS w Czechowicach-Dziedzicach wraz z montażem instalacji solarnej ograniczenie emisji szkodliwych substancji wprowadzanych do powietrza”.

Przedsięwzięcie współfinansowane było ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013. Realizując projekt doposażono Dom Dziennego Pobytu, między innymi w elementy architektury ogrodowej, zestawy komputerowe i sprzęt rehabilitacyjny. Przeprowadzono także cykl warsztatów aktywizujących osoby starsze, podnosząc ich sprawność i umiejętności.

We wtorek 17 grudnia w Senacie RP w Warszawie, odbyła się konferencja podsumowująca konkurs oraz uroczyste wręczenie nagród i dyplomów laureatom tegorocznej edycji konkursu. Gminę Czechowice-Dziedzice reprezentowali: Renata Buryło, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach, Grzegorz Wąsik, naczelnik Wydziału Strategii, Rozwoju i Promocji UM w Czechowicach-Dziedzicach oraz jego zastępca Tomasz Kudzia.