Czwartek, 02.05.2024
Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta

Burmistrz odpowiada. O cenie wody raz jeszcze
04-02-2015

Szanowny Panie Burmistrzu,

Proszę o informacje, jakie składniki (opłaty) wchodzą z cenę wody w naszej gminie, jeżeli cena wody dla naszej gminy, jaką można znaleźć na stronie dostawcy Aqua wynosi 4.69 brutto za m3? Co daje naszej gminie Przedsiębiorstwo Inżynierii Miejskiej (rozumiem, że PIM dodaje do ceny wody dodatkowe 2 zł)?

Nie można kupować i sprzedawać wody bezpośrednio z Aqua, po cenie 4.69/m3?

Dlaczego nasza gmina co roku godzi się na podwyżki cen wody, praktycznie bez jakichkolwiek negocjacji z PIM-em?

Dziękuję za odpowiedź, Rafał Orszulak

Szanowny Panie,

Nie jest Pan pierwszą osobą, która zadaje mi pytanie dotyczące ceny wody trafiającej do czechowickich odbiorców. Bardzo obszerna odpowiedź na wszelkie kwestie związane z ceną wody dla mieszkańców Czechowic-Dziedzic, również w podnoszonym przez Pana aspekcie jej zakupu w bielskiej Spółce Aqua, znalazła się w poprzednim materiale opublikowanym w ramach rubryki „Mieszkańcy pytają – burmistrz odpowiada”…

Jestem przekonany, że odpowiedź udzielona przeze mnie w ramach pytania pod tytułem „Co decyduje o cenie wody i odbioru ścieków” (link do tekstu) w dużej mierze wyczerpuje ten temat. Wiele miejsca poświęciłem w niej właśnie kwestiom dotyczącym kosztów zakupu, dostarczania do Czechowic-Dziedzic i dystrybucji na terenie naszej gminy wody z bielskiej Spółki Aqua.

Nie ma możliwości, bezpośredniej – jak Pan to określa – sprzedaży wody przez Spółkę Aqua w Czechowicach-Dziedzicach. Bielska Aqua – za wyjątkiem niewielkiego obszaru w południowej części naszej gminy (zaledwie kilkudziesięciu odbiorców) – nie ma w Czechowicach-Dziedzicach własnej sieci wodociągowej. Takie sieci posiadają natomiast czechowickie Spółki: Przedsiębiorstwo Inżynierii Miejskiej oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Ich zadaniem jest właśnie zaopatrywanie w wodę mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz sołectw. Mogę Pana zapewnić, że rolą obu spółek, w tym PIM-u, o którym Pan pisze, nie jest zarabianie na dostarczaniu wody mieszkańcom naszej gminy. Zarabiają one jedynie na pokrycie kosztów działalności. Na ostateczną cenę wody wpływ mają natomiast koszty zakupu, przesyłu i dystrybucji wody, koszty związane z usuwaniem awarii, koniecznymi remontami i modernizacją sieci oraz minimalne koszty funkcjonowania, w tym obsługi klientów. Na wysokość cen wpływ mają również wynikające z przepisów odpisy amortyzacyjne. A mówimy tutaj o 154 kilometrach sieci będącej z eksploatacji PIM Sp. z.o.o.

Taryfy obu Spółek – o czym również przypominam nie po raz pierwszy - powstają w oparciu o obowiązujące przepisy prawa, podlegają kontroli i nie mogą zawierać żadnych, nieuzasadnionych kosztów. Przypomnę natomiast, że choć Rada Miejska może je zaakceptować, bądź nie, brak uchwały przyjmującej taryfę nie skutkuje jej zablokowaniem. I tak wchodzi ona w życie z obowiązującą ceną za wodę, przedstawioną w taryfie.

Pragnę jeszcze raz mocno podkreślić, że jeśli chodzi o cenę wody, porównywanie Bielska-Białej, które ma własne źródło wody oraz Czechowic-Dziedzic, zmuszonych wodę kupować i sprowadzać z dużej odległości, jest całkowicie nieuprawnione. Są również gminy, gdzie wodę dostarcza bezpośrednio Spółka Aqua, a jej cena jest przy tym zdecydowanie wyższa, niż cena tej samej wody dla mieszkańców Bielska-Białej. Wniosek jest jeden. Cena wody jest zależna od szeregu różnych uwarunkowań, innych dla każdej gminy. Mimo, że ta sama Spółka Aqua jest dostawcą wody dla różnych gmin, to ceny tej wody nie mogą być i nie są takie same jak w Bielsku-Białej.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut