Sobota, 04.05.2024
Imieniny: Floriana, Michała, Moniki

W trosce o zdrowie najmłodszych…
05-03-2015
05-03-2015

27 lutego br. w Międzyszkolnym Ośrodku Gimnastyki Korekcyjno-Kompensacyjnej w Czechowicach-Dziedzicach odbyły się warsztaty metodyczno-szkoleniowe dla nauczycieli gminnych przedszkoli oraz nauczania zintegrowanego czechowickich placówek oświatowych. Wzięły w nich udział aż 44 nauczycielki, co świadczy o poważnym i odpowiedzialnym podejściu do tego problemu.

Prowadzący szkolenie pan Paweł Kowalski ze Stowarzyszenia „Dbaj o kręgosłup” w Bielsku-Białej przedstawił założenia i cel warsztatów; „Podnoszenie zdrowotności dziecka zadaniem rodziców i nauczyciela. Profilaktyka wad postawy ciała najmłodszych.”

Prelegent zaznaczył, że problem wad postawy to poważny problem społeczny, postawił tezę, że nie ma dziecka bez wady postawy ciała. Wskazał na jedną z przyczyn, które je powodują, mianowicie czynnik środowiskowy - sedenteryjny tryb życia. Dzieci siedzą przed telewizorami i komputerami, siedzą w szkolnych ławkach, ich naturalna potrzeba ruchu i aktywności fizycznej została bardzo ograniczona. Podkreślił bardzo istotną rolę wczesnej diagnostyki na poziomie przedszkolnym, wykrycie podstawowych przykurczy, ograniczeń ruchowych, dysproporcji w napięciu mięśniowym, które można zlikwidować w tym okresie ćwiczeniami, gdyż ich utrwalenie skutkuje na przyszłość poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Właśnie wczesna profilaktyka daje dużą szansę na objęcie dziecka właściwą pomocą, z kontynuacją w „Programie profilaktyki i korekcji wad postawy ciała”, który jest realizowany w naszym mieście.

Efektem szkolenia jest zwiększenie świadomości nauczycieli, a pośrednio rodziców w możliwościach jakie daje środowisko zewnętrzne dziecka; dom-przedszkole-szkoła w kształtowaniu nawyków ruchowych najmłodszych dzieci.

MOGKK, PM