Niedziela, 05.05.2024
Imieniny: Irydy, Tamary, Waldemara

Święto Patrona Szkoły i Ulicy w Osiedlu Tomaszówka za nami!
02-04-2015
02-04-2015

Za nami kolejne Święto Patrona Szkoły i Ulicy Ignacego Łukasiewicza. 20 marca w Gimnazjum Publicznym nr 3 świętowano jego 193. urodziny. Była to okazja do różnorodnych spotkań i pokazów.

Po raz kolejny w oknach budynków zlokalizowanych przy ul. Łukasiewicza rozbłysły symboliczne lampy naftowe, a mieszkańcy zostali zaproszeni na szkolną uroczystość.

Gimnazjaliści wzięli udział w konkursie wiedzy o swoim patronie - odkrywcy, wynalazcy i społeczniku, przygotowali prace plastyczne związane tematycznie z ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Światła, a swą wiedzę i umiejętności musieli tego dnia zaprezentować podczas podchodów prowadzonych przez nauczycieli i pracowników szkoły. Znalazł się również czas na pamiątkowe zdjęcia z panem Ignacym. Sporą atrakcją okazały się występy szkółponadgimnazjalnych, które przedstawiły młodzieży swoją ofertę edukacyjną. Dzięki minikoncertowi Big Bandu z Zespołu Szkół Silesia w Czechowicach-Dziedzicach  uroczystość  nabrała  wyjątkowego charakteru, natomiast pokaz samoobrony w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Bielsku-Białej wprawił widownię w zachwyt i zdumienie. „Bohaterem” tego dnia było także Słońce, gdyż właśnie wtedy miało miejsce jego zaćmienie.  Uczniowie mogli je podziwiać dzięki przygotowanym osłonom oczu.

Święto Patrona stało się także okazją do zaproszenia delegacji ze szkoły partnerskiej - Samorządowego Gimnazjum im. I. Łukasiewicza w Gniewinie. Goście z Pomorza uczestniczyli w szkolnychuroczystościach, podczas których zaprezentowali swoją szkołę, gminę i powiat. Swoimi opowieściami zachęcili do bliższego poznania niezwykle ciekawego i urokliwego zakątka Kaszub. Pobyt w Czechowicach-Dziedzicach umożliwił im zobaczenie atrakcji naszego miasta, a także sąsiednich miejscowości - Pszczyny oraz Bielska-Białej. Udało się również zorganizować odwiedziny w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Sprzyjająca aura pozwoliła także skorzystać z oferty turystycznej Wisły. Szczególnie cenne są jednak  znajomości i kontakty, zawiązane m.in. dzięki życzliwości rodzin, u których mieszkali goście z Gniewina.

Druga część uroczystości to wieczorne Urodziny Ignacego Łukasiewicza. Była to impreza objęta patronatem Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta. Goście zgromadzeni na placu przed budynkiem szkoły zostali przywitani ciastem - okazjonalnymi  „Ignasiami” i „Honoratkami” oraz ciepłymi napojami. Spotkanie otworzyła dyrektor szkoły Katarzyna Kieloch. Zebrani mogli „zobaczyć” patrona szkoły i ulicy, usłyszeć jego opowieść o placówce, której patronuje, a także poznać partnerów szkoły - Samorządowe Gimnazjum w Gniewinie oraz grupę LOTOS. Blask lampy naftowej, a także światło lampionów stworzyło znakomity klimat sprzyjający miłym wspomnieniom i serdecznym rozmowom. Gwiazdą tego wieczoru byli uczniowie tańczący walca, a miłym akcentem - podarowanie kwiatów patronowi.

Impreza odbyła się dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach i Zarządu osiedla Tomaszówka.

M. Brosz i W. Czech/GP3, PM