Czwartek, 02.05.2024
Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta

Nie będzie PONE w tym roku
09-04-2015

W związku z bardzo małym zainteresowaniem ze strony mieszkańców, w tym roku Program Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE) nie będzie w naszej gminie realizowany.

Opracowanie Programu Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE) w Gminie Czechowice-Dziedzice na lata 2015-2018 zostało poprzedzone opracowaniem ankiety przeznaczonej dla zainteresowanych mieszkańców oraz spotkaniami z autorem opracowania PONE. Druk ankiety był dostępny w siedzibie Urzędu Miejskiego oraz na stronie internetowej. Komunikaty o możliwości wypełnienia ankiety przekazano również Sołtysom oraz Przewodniczącym Zarządów Osiedli.

Po przeprowadzonych konsultacjach wpłynęły zaledwie 23 ankiety, podczas gdy w poprzedniej edycji realizacji PONE w 2006 r. wpłynęły 842 ankiety. W kolejnych latach realizacji programu liczba chętnych mieszkańców malała. Obecnie gmina nadal spłaca pożyczkę zaciągniętą w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na cele związane z dofinansowaniem do zakupu i montażu ekologicznych pieców dla mieszkańców zabudowy jednorodzinnej w gminie. Z uwagi na rezygnację wielu zainteresowanych mieszkańców gmina nie osiągnęła założonego efektu ekologicznego i całą kwotę pożyczki musi spłacić bez możliwości umorzenia.

Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania mikroinstalacji Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) z programu „Prosument” realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).  Szczegółowe informacje o programie można uzyskać ze strony internetowej NFOŚiGW (www.nfosigw.gov.pl).

Dofinansowanie przedsięwzięć obejmie zakup i montaż nowych instalacji i mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do produkcji energii elektrycznej lub ciepła i energii elektrycznej (połączone w jedną instalację lub oddzielne instalacje w budynku), dla potrzeb budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wielorodzinnych, w tym dla wymiany istniejących instalacji na bardziej efektywne i przyjazne środowisku. Program nie przewiduje dofinansowania dla przedsięwzięć polegających na zakupie i montażu wyłącznie instalacji źródeł ciepła. Beneficjentami programu będą osoby fizyczne, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe oraz jednostki samorządu terytorialnego i ich związki.

OS/UM, PM