Piątek, 03.05.2024
Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny

Miejski Konkurs Kulinarny „Smaki regionu”
13-04-2015
13-04-2015

9 kwietnia br. w Dworku Eureka odbył się międzygimnazjalny konkurs kulinarny pod patronatem Burmistrza Czechowic-Dziedzic. Konkurs zorganizowano w ramach projektu Arboretum Inspiruje, który jest częścią kampanii „Z Kujawskim pomagam pszczołom”.  Konkurs zorganizowało Gimnazjum Publiczne Nr 1 wspólnie z Dworkiem Eureka.

Konkurs składał się z dwóch części – teoretycznej, podczas której drużyny z poszczególnych szkół rozwiązywały test dotyczący kuchni regionalnej. W teście pojawił się również temat miodu i jego zastosowania w kuchni. Test oceniało jury w składzie: Maria Koutny i Magdalena Jasińska. Druga – widowiskowa część, to zmagania praktyczne, w ramach których należało przygotować stół do podanego menu dla 4 osób oraz, z przygotowanych przez Dworek Eureka składników, przyrządzić cztery różne przystawki. Uczniowie wykazali się pomysłowością, a zaserwowane przez nich przystawki zachwyciły jurorów. Potrawy oceniało jury w składzie – Tomasz Kopeć – właściciel Dworku Eureka, Krystyna Kurek – nauczycielka Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych oraz Grzegorz Wąsik – Naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego.

Nagrody oraz pamiątkowy puchar wręczyli Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, Zastępca Burmistrza Maciej Kołoczek oraz Wicedyrektor Gimnazjum Publicznego Nr 1 Alicja Pysz.

W kulinarnych zmaganiach zwyciężyła drużyna Gimnazjum z Zabrzega występująca w składzie: Monika Borkowska, Paulina Falewska, Anna Jarczok i Adam Stasik. Poziom wiedzy i umiejętności kulinarnych był bardzo wyrównany – drugie miejsce z jednakową liczbą punktów zajęły drużyny z Gimnazjum Katolickiego i Gimnazjum Nr 2. Podobnie ex aequo na miejscu trzecim uplasowały się dwie szkoły – Gimnazjum Nr 1 i Gimnazjum Nr 3.

Więcej zdjęć oraz film z konkursu obejrzeć można pod adresami:

GP1, PM