Poniedziałek, 13.05.2024

Spotkanie z Mirą Stanisławską-Meysztowicz w GP-1
15-06-2015
15-06-2015

10 czerwca na zaproszenie Gimnazjum Publicznego Nr  1 im. Ks. Jana Twardowskiego przyjechała do Czechowic-Dziedzic Mira Stanisławska-Meysztowicz – założycielka i wieloletnia prezes Fundacji Nasza Ziemia i inicjatorka akcji Sprzątanie Świata – Polska.

Wizytę rozpoczęło oficjalne spotkanie z władzami miasta i partnerami szkoły, które odbyło się w zabytkowych wnętrzach Pałacu Kotulińskich. Tam zaprezentowano film pokazujący czteroletni dorobek projektu Arboretum Inspiruje. Projektu, który realizowany jest w Gimnazjum Twardowskiego, a na swoją działalność otrzymuje granty z Fundacji Nasza Ziemia. Pani Mira podzieliła się pierwszymi wrażeniami z pobytu w mieście oraz swoimi nowymi pomysłami na aktywizację społeczną. Ponadto głos w dyskusji zabrali: zastępca burmistrza – Maciej  Kołoczek i patronujący projektowi prof. Piotr Skubała z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Spotkanie w Pałacu Kotulińskich zorganizowano przy współpracy z Urzędem Miasta, a obecni na nim byli również: Bernadetta Klimek – naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM, Nadleśniczy Nadleśnictwa Bielsko – Hubert Kobarski, Marzena Osmalak reprezentująca Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie, Andrzej Kamiński – dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych, Stanisław Kamiński – wiceprezes Beskidzkiego Związku Pszczelarzy „Bartnik”, Barbara Michałek-Piernik – gminny koordynator edukacji przyrodniczo-technicznej i Anna Hereda – przygotowująca koncepcję przekształcenia ogrodu przyszkolnego w arboretum. Na spotkaniu firmę POLWAX SA reprezentowała dyrektor Izabela Robak, a z ramienia Grupy LOTOS SA obecna była Aleksandra Rozmus.

Druga część wizyty odbyła się w ogrodzie przy Gimnazjum Publicznym Nr 1, gdzie uczniowie zaprezentowali program artystyczny oraz, w podziękowaniu, wręczyli upominek – obraz „Malwy” wyhaftowany przez uczennice klasy trzeciej Marzenę i Bożenę Wojciech. Nie mogło również zbraknąć pamiątkowego drzewa – wspólnie posadzono miłorząb. Następnie pani Mira Stanisławska-Meysztowicz przybliżyła uczniom Australię w której mieszka. Spotkanie upłynęło w serdecznej atmosferze.

Więcej zdjęć można znaleźć pod adresem:

GP1, PM