Poniedziałek, 13.05.2024

Mamy Śląską Rzecz 2014! Czechowicki Dizajn zwyciężył w Cieszynie
18-06-2015
18-06-2015

51 produktów, projektów oraz usług stanęło w szranki jubileuszowego, 10. konkursu Śląska Rzecz, organizowanego przez Zamek Cieszyn. W kategorii usługa zwyciężył zgłoszony przez Gminę Czechowice-Dziedzice „Dizajn ze sznurka. Projekt aktywizujący społeczność inspirowany sztuką ludową”.

Śląsk Rzecz to konkurs, który jako jedyny w kraju promuje regionalny design i produkty, które powstały na terenie naszego województwa. Organizowany przez Zamek Cieszyn konkurs ma na celu znalezienie dobrze zaprojektowanych produktów, usług i projektów graficznych z regionu, innowacyjnych i użytecznych pomysłów, które okazały się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę i zostały wprowadzone w życie.

Dziesiąta edycja konkursu Śląska Rzecz dowodzi coraz większego wpływu szeroko rozumianego projektowania na codzienność mieszkańców naszego regionu. Wyróżniane co roku produkty, projekty graficzne i usługi są bowiem nie tylko funkcjonalne, ale i piękne – nie stanowią zatem wyłącznie wartości samej w sobie, ale zmieniają nasze życie.

I taki właśnie jest „Dizajn ze sznurka” zgłoszony do konkursu Śląska Rzecz 2014 przez Gminę Czechowice-Dziedzice, a opracowany przez Magdę Kamińską i Magdę Zawieję, wówczas studentki, a obecnie już absolwentki katowickiej ASP.

foto1

„Dizajn ze sznurka” to panele w Parku przy czechowickim osiedlu Renardowice, służące do nauki haftu krzyżykowego lub szycia, poprzez działanie w skali makro w przestrzeni miejskiej. Projekt jest odniesieniem do tradycji, ma na celu podtrzymanie zainteresowania twórczością i rękodziełem regionalnym.

W ramach projektu „Dizajn ze sznurka” powstało miejsce, w którym za pomocą działań w przestrzeni miejskiej rozwijana jest kreatywność i zdolności manualne. Powstała instalacja umożliwiająca wspólną, integrującą rodziny i znajomych, zabawę z haftem krzyżykowym. Najmłodsze pokolenie poznaje tu jak haftować, wyszywać i - szerzej - używać wyobraźni. Jednocześnie jest to miejsce do wspólnej, rodzinnej aktywności. Mieszkańcy mają darmowy, stały dostęp do sznurków, którymi mogą wyplatać wzory. Sznurki i szablony dostępne są GP nr 1, które sąsiaduje z Parkiem.

„Dizajn ze sznurka. Projekt aktywizujący społeczność inspirowany sztuką ludową” był efektem realizowanego przez Gminę Czechowice-Dziedzice projektu „Dizajn na pograniczu. Re-kreacja miast na pograniczu polsko-czeskim”, prowadzonego przez Wydział Strategii, Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach.

foto2

W uzasadnieniu do nagrody dla czechowickiego projektu czytamy, że jego zaletą jest zaangażowanie w proces projektowy użytkowników, czyli czechowickiej społeczności, a także wykorzystanie elementów lokalnej tożsamości kulturowej. Projekt może być stałym elementem przestrzeni, ale może też być wykorzystywany w innych kontekstach i funkcjach, np. w szkole. Choć projekt jest pracą magisterską, pokazuje wysoką świadomość, zarówno młodych projektantek, jak i odważnych samorządowców.

foto3