Sobota, 04.05.2024
Imieniny: Floriana, Michała, Moniki

Nowy sprzęt w czechowickim PWiK. Wyczyści i udrożni kanalizację
18-08-2015

Działania na rzecz bezpieczeństwa przeciwpowodziowego to jeden z priorytetów w Gminie Czechowice-Dziedzice. W razie intensywnych, nawalnych opadów deszczu, bardzo ważna jest sprawnie działająca sieć kanalizacyjna. O to, by w Czechowicach-Dziedzicach była drożna, zadba zakupiony właśnie dla czechowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji nowoczesny wóz ze sprzętem ssąco-płuczącym.

Każda sieć kanalizacyjna – bez względu na wiek - wymaga właściwego utrzymania i konserwacji. Zdarza się, że w toaletach lądują niepotrzebne resztki jedzenia, tłuszcze, czy nawet popiół, bandaże i tkaniny! Zalegając w rurach blokują przepływ ścieków. Na prawidłową drożność kanałów wpływa także nadmierna ilość naniesionego piasku, żwiru, a nawet masy bitumicznej i betonu. Z tym wszystkim ma walczyć nowo zakupiony sprzęt ssąco-płuczący z funkcją odzysku wody.

- Nasza Spółka zakupiła właśnie nowy samochód do hydrodynamicznego czyszczenia kanalizacji. Jest to specjalistyczne urządzenie ciśnieniowe, ssąco-płuczące z funkcją odzysku wody, na podwoziu samochodowym firmy MULLER, charakteryzujące się najnowocześniejszymi rozwiązaniami konstrukcyjno-technologicznymi w zakresie technologii recyklingu wody – informuje Andrzej Rzepka, prezes PWiK w Czechowicach-Dziedzicach - Sprzęt ten służyć będzie całemu miastu do ciśnieniowego udrażniania rurociągów kanalizacji deszczowej i sanitarnej.

fot1

PWiK podkreśla, że różni się on od powszechnie stosowanych systemem odzysku – recyklingiem, wody wtłaczanej do czyszczonej sieci kanalizacyjnej. Standardowe urządzenia, dominujące na rynku kanalizacyjnym działają w ten sposób, że czyszczą rury i usuwają zanieczyszczenia i zatory wtłaczając pod ciśnieniem wodę do kanalizacji. Po tym procesie woda spływa do kanalizacji (jest tracona), lub zostaje odessana do zbiornika urządzenia wraz z zanieczyszczeniami i po jego zapełnieniu odwożona jest na wysypisko. Taki proces czyszczenia kanałów powoduje bardzo duże koszty zużycia wody do czyszczenia kanalizacji oraz konieczność częstych przejazdów w celu zrzutu odessanych nieczystości i uzupełnienia wody.

W nowym procesie czyszczenia rurociągów woda jest wtłaczana pod dużym ciśnieniem (200bar) do kanalizacji, następnie ścieki wraz z zanieczyszczeniami są wysysane przez podciśnienie (0,5bara) do zbiornika urządzenia. W zbiorniku, poprzez zastosowanie specjalnych filtrów zanieczyszczenia są odseparowywane, a odzyskana woda wykorzystywana jest do dalszej pracy przy czyszczeniu i płukaniu kanałów. Minimalizuje to koszty przemieszczania się urządzenia, ogranicza emisję spalin i hałasu oraz zmniejsza koszty wynikające ze zużycia wody. Oprócz czyszczenia kanalizacji, sprzęt ten może być wykorzystywany do czyszczenia przepompowni ścieków, sieci deszczowych i ogólnospławnych.

fot2

We wtorek 18 sierpnia rozpoczęły się testy odbiorowe oraz szkolenie personelu, który będzie obsługiwał nowoczesny sprzęt. W Czechowicach-Dziedzicach wóz czyszczący studzienki i rury kanalizacyjne będzie już niebawem pracował na dwie zmiany. Pracy mu z pewnością nie zabraknie…

PWiK/ŁP