Piątek, 29.03.2024

Będzie nowy Komisariat Policji. Gmina przekazała Policji grunt
26-02-2014
26-02-2014

We wtorek 25 lutego w Urzędzie Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach uroczyście przekazano policji działkę w centrum miasta, na której wybudowana zostanie nowa siedziba czechowickiego Komisariatu Policji.

Umowę umożliwiającą oficjalny start inwestycji podpisali Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, Starosta Bielski Andrzej Płonka, Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji Piotr Kucia oraz Komendant Miejski Policji w Bielsku-Białej Bogdan Zaręba.

Nowoczesna i okazała siedziba Komisariatu Policji w Czechowicach-Dziedzicach powstanie w ramach ogólnopolskiego Programu Standaryzacji Komend i Komisariatów Policji. Koszt inwestycji szacowany jest na około 10 milionów złotych i – jak zapewnia policja – w całości finansowany zostanie z jej środków, czyli pieniędzy pochodzących z budżetu państwa.

Inwestycja ma zostać zrealizowana w równie szybkim tempie, w jakim toczyły się rozmowy umożliwiające jej przygotowanie. A trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że koncepcja pojawiła się w październiku ubiegłego roku. Tymczasem już niebawem, bo w marcu, ogłoszony ma zostać przetarg na wykonanie inwestycji. Nowy Komisariat Policji w Czechowicach-Dziedzicach ma zostać oddany do użytku w grudniu 2015 roku.

Budowa komisariatu będzie możliwa dzięki temu, że samorząd Czechowic-Dziedzic przekazał policji działkę o powierzchni 3280 metrów kwadratowych. Grunt znajduje się w ścisłym centrum Czechowic-Dziedzic, przy ulicy Wesołej. Budynek komisariatu będzie sąsiadował z ogólnodostępnym parkingiem przy ulicy Mickiewicza. Trzykondygnacyjny obiekt w kształcie litery „L” zostanie wybudowany od podstaw, zgodnie z nowymi standardami policji.

Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut podkreśla, że dzięki inwestycji czechowiccy policjanci zyskają nowoczesną i funkcjonalną siedzibę, na miarę XXI wieku, zaś mieszkańcy gminy wygodny i łatwy dostęp do policji. Nie bez znaczenia jest fakt, że nowy komisariat wybudowany zostanie w bliskim sąsiedztwie siedziby czechowickiej Straży Miejskiej, a obie służby na co dzień ze sobą współpracują. Wartością dodaną całego przedsięwzięcia jest to, że w samym centrum miasta powstanie atrakcyjny wizualnie obiekt, wypełniający pustą obecnie przestrzeń.

Dzisiaj czechowiccy policjanci pracują w budynku dawnej przychodni lekarskiej przy ulicy Łukasiewicza, w której część pomieszczeń zaadaptowano na potrzeby komisariatu. Policjanci wyprowadzili się z centrum miasta na jego obrzeża kiedy - na skutek lokalowych problemów - pojawiła się realna groźba likwidacji czechowickiego komisariatu i przeniesienia czechowickich stróżów prawa do Bielska-Białej. Rozwiązanie takie od początku dalekie było od ideału. I to zarówno ze względu na złe warunki lokalowe, dla liczącej ponad 60 etatów, czechowickiej jednostki policji oraz mieszkańców centrum oraz największych czechowickich osiedli mieszkaniowych, którym znacznie wydłużyła się droga do komisariatu.

Dzięki współpracy starostwa bielskiego, po przeprowadzce czechowickich policjantów do nowej siedziby, gmina która przekazała policji działkę pod budowę komisariatu, przejmie od skarbu państwa budynek przy ulicy Łukasiewicza.