Sobota, 27.04.2024
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

W Czechowicach-Dziedzicach najtaniej! Opłata za grunt pod budynkami mieszkalnymi najniższa na Podbeskidziu
26-01-2016

Jeśli budować dom, to najlepiej w Czechowicach-Dziedzicach! Tak w każdym razie wynika z zestawienia, które przygotowała niedawno „Kronika Beskidzka”. Z ustaleń gazety wynika, że to w naszej gminie opłata za grunt pod nim jest najmniejsza na całym Podbeskidziu.

W jednym ze styczniowych numerów tygodnik przyjrzał się podatkom od nieruchomości, budynków i transportowemu oraz opłacie od posiadania psa, obowiązującym na Podbeskidziu w 2016 roku. W zestawieniu znalazło się 26 gmin. Z zestawienia „Kroniki” wynika, że – tu cytat: „swój dom najlepiej mieć w Czechowicach-Dziedzicach”, gdzie podatek za budynek mieszkalny to 0,59 złotych od metra kwadratowego. Dla porównania dodajmy, że w przypadku znakomitej większości znajdujących się w zestawieniu gmin, ta sama opłata to 0,70 i więcej złotych od metra kwadratowego.

W 2014 roku Starosta Bielski, jako organ administracji architektoniczno-budowlanej, właściwy do wydawania decyzji o pozwoleniu na budowę, dla terenu naszej gminy wydał ok. 420 decyzji, z czego ok. 200 dotyczyło budowy nowego, lub rozbudowy istniejącego budynku mieszkalnego.

W 2015 roku tych decyzji było ok. 370, z czego ok. 240 dotyczyło zabudowy mieszkaniowej. Jak widać, liczba pozwoleń budowlanych dla budynków mieszkalnych w Czechowicach-Dziedzicach rośnie…