Piątek, 26.04.2024
Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Spotkanie z Renatą Danel. W ramach projektu "Zdolni z Czechowic-Dziedzic - Miasta z zapałem"
20-04-2016
21-04-2016

Profesor Renata Danel, pochodząca z Czechowic-Dziedzic gwiazda estrady, obecnie ucząca śpiewu studentów dwóch akademii muzycznych, była gościem uzdolnionej muzycznie młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Czechowicach-Dziedzicach.

Spotkanie z Renatą Danel odbyło się w ramach projektu „Zdolni z Czechowic-Dziedzic – Miasta z zapałem”, realizowanego wspólnie przez Gminę Czechowice-Dziedzice i Grupę LOTOS SA. Szkoła jest jedną z biorących udział w projekcie czechowickich placówek oświatowych. W ramach podjętych działań, nakierowanych na odkrywanie i wspieranie uzdolnionych, utalentowanych uczniów, stworzono tam grupę dzieci o uzdolnieniach muzycznych.

Lena Szpyrka, Krystian Olszak, Sebastian Micor, Julia Kosmala i Natalia Szary – uczniowie SP nr 7, biorą udział w projekcie pod opieką nauczycielki muzyki Ewy Apryjas. Śpiewające i grające dzieciaki mają już za sobą:

• Systematyczne spotkania Zespołu Projektowego na terenie szkoły oraz cykl zajęć warsztatowych podczas wyjazdowego pobytu w Cięcinie.
  • Tworzenie własnych kompozycji i tekstów do piosenek o Czechowicach-Dziedzicach, w tym piosenki; „Hej Czechowice”.
  • Zorganizowanie koncertu umuzykalniającego dla społeczności szkolnej.
  • Udział w XVI Przeglądzie Pieśni Patriotycznej w CZ-DZ.
  • Warsztaty artystyczne na Zamku w Żywcu.
  • Przygotowania do Festiwalu Twórczości Dziecięcej „Uśmiech Dziecka” „Szczęśliwa Rodzina”.

Ważnym elementem projektu było spotkanie z Renatą Danel – osobą znaną, pochodzącą stąd i nadal związaną z Czechowicami-Dziedzicami. Piosenkarka, która największe tryumfy estradowe święciła w latach 70 i 80-tych minionego stulecia, podzieliła się z młodzieżą swoimi doświadczeniami oraz z uwagą wysłuchała występu uczestników programu. Było to spotkanie tym cenniejsze dla młodych ludzi, że swoje pierwsze sukcesy estradowe Renata Danel – będąca zresztą absolwentką czechowickiej „siódemki” - osiągnęła już w wieku 17 lat…