Poniedziałek, 29.04.2024

XIV Konkurs palm wielkanocnych w Zabrzegu
11-04-2017
11-04-2017

Po raz czternasty w sołectwie Zabrzeg przeprowadzono tradycyjny „Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną”. Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut.

Konkurs ma na celu zachęcić - zwłaszcza dzieci i młodzież - do kultywowania pięknej tradycji wykonywania i święcenia palm wielkanocnych. W tym roku zgłoszono ponad pięćdziesiąt palm - różnej wielkości o rozmaicie zdobionych. Najwyższe z trudem przywieziono, bądź przyniesiono do kościoła.

Komisja konkursowa, składająca się z przedstawicielek Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, oceniała tylko palmy wykonane własnoręcznie, zwracając szczególną uwagę na pomysł artystyczny, kompozycję, wygląd oraz zgodność wykonania z lokalną tradycją.

Palmy wykonane na konkurs nawiązywały, zarówno formą jak i surowcem, do tradycyjnych palm wielkanocnych występujących dawniej na naszym terenie. A takie wykonywane były z naturalnych surowców: trzciny pospolitej, cisu, „kocanek” - gałązek wierzbowych czy też brzozy. Elementem uzupełniającym były suszone i barwione kwiaty, wstążki i kwiaty wykonane z bibuły.

Po uroczystej sumie, odprawionej przez księdza proboszcza Krzysztofa Szopę, w której wraz z zabrzeską rodziną parafialną uczestniczyli: Burmistrz Marian Błachut, Przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny, Sołtys Andrzej Puskarczyk oraz radni – Krzysztof Jarczok i Jerzy Kwaśniewski, wręczono nagrody. Szerokie grono fundatorów zapewniło w tym roku upominki rzeczowe wszystkim uczestnikom konkursu.

Najpiękniejsza palma wykonana została przez rodzeństwo Olę i Kacpra Juszczyk. To właśnie im burmistrz wręczył nagrodę główną tegorocznej edycji konkursu.

Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!

Łukasz Kwaśniewski, ŁP