Piątek, 03.05.2024
Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny

71. rocznica mordu na żołnierzach z oddziału Henryka Flamego z udziałem delegacji z Czechowic-Dziedzic
12-09-2017
12-09-2017

Delegacja mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz regionu, z Panem Zbigniewem Chmielniakiem na czele, brała udział w obchodach 71. rocznicy mordu dokonanego na żołnierzach NSZ VII Okręgu Śląskiego pod dowództwem kapitana Henryka Flamego ps. „Bartek” w Starym Grodkowie na Opolszczyźnie.

Delegacja z naszego miasta wzięła udział we mszy świętej oraz uroczystościach, które w sobotę 9 września br. odbyły się na polanie w lesie w Starym Grodkowie, gdzie 71 lat temu żołnierze kapitana Henryka Flamego zostali podstępnie zwabieni i wysadzeni w powietrze razem z budynkiem, w którym przebywali. Po dobiciu rannych ubeccy oprawcy, wspomagani przez agentów NKWD, zakopali zamordowanych w przygotowanych wcześniej dołach. Wiosną ubiegłego roku miejsce spoczynku 30 zamordowanych podstępnie bohaterów zostało odnalezione, a ich szczątki ekshumowane.

Czechowicka delegacja zawiozła do Starego Grodkowa list okolicznościowy, podpisany przez Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Damiana Żelaznego.

Zdjęcia – OKiR Grodków