Niedziela, 28.04.2024
Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa

Defibrylator AED na pływalni „Wodnik”. Gotowy do działania i ratowania życia
04-01-2019

AED to mały i prosty w obsłudze defibrylator. Urządzenie może uratować życie, gdy zauważymy osobę nieprzytomną, z nagłym zatrzymaniem krążenia.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Czechowicach-Dziedzicach wzbogacił się o nowy sprzęt - automatyczny elektryczny defibrylator AED. Defibrylator, wraz ze specjalistycznym szkoleniem pracowników MOSiR, został zakupiony dzięki dofinansowaniu ze środków Funduszu Prewencyjnego TUiR WARTA S.A., przy udziale brokera Carbo Asecura S.A. Od listopada 2018 r. urządzenie znajduje się na krytej pływalni „Wodnik”. Zainstalowano je na dolnym korytarzu, przy kasach.

Obsługa defibrylatora AED nie jest skomplikowana, wręcz przeciwnie, jest bardzo intuicyjna. Defibrylator jest wyjątkowo łatwy w obsłudze, ponieważ wydaje komendy głosowe i krok po kroku podpowiada użytkownikowi co robić. Może go zatem użyć osoba bez wcześniejszego przeszkolenia medycznego. Defibrylator AED sam analizuje EKG poszkodowanego i wykrywa, kiedy defibrylacja jest wskazana. Przy urządzeniu znajduje się tabliczka z ilustrowaną instrukcją, jak skutecznie działać w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy. Producent zapewnia, że postępując zgodnie z instrukcjami AED, nie można nikomu zaszkodzić. Można natomiast uratować czyjeś życie.

MOSiR, ŁP