Czwartek, 02.05.2024
Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta

Przy Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach powstanie ogród edukacyjno-sensoryczny
22-05-2020

Zakres inwestycji obejmuje powstanie ogrodu edukacyjno-sensorycznego, który nawiązuje do przemysłowego charakteru miejsca i jego historii. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach projektu pn. „Muzea otwarte - rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko-słowackiego".

Elementy edukacyjne odkrywają kolejne szczegóły lokalnego dziedzictwa. Ogród łączy kulturę z naturą, ma uczyć poprzez zabawę, integrując i łącząc pokolenia.

rys. 1

W ramach inwestycji powstaną nawierzchnie: z kostki brukowej, nawierzchnie mineralno-żywiczne oraz nawierzchnie sensoryczne stymulujące swoją fakturą. Teren zostanie ogrodzony oraz wyposażony w elementy małej architektury tj.: wagony towarowe, tory i budka dróżnika, podwyższone rabaty z roślinami będącymi elementami hortiterapii, elementy muzyczne, tablice komunikacyjne i informacyjne, wraz tyflografikami.

rys. 2

Dla całego terenu zostanie wykonana: instalacja oświetleniowa, automatyczny system nawadniania terenu, monitoring wraz z rozwiązaniem zdalnego zamykania bramek wejściowych.

Powstały ogród edukacyjno-sensoryczny nawiązując do tradycji przemysłowych Czechowic-Dziedzic oraz historii miasta i jego rozbudowy przybliży mieszkańcom oraz odwiedzającym dzieje miasta w atmosferze kontaktu z naturą oraz poprzez zabawę. Powstający ogród będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością, jak również będzie wykraczał poza standardowe rozwiązania poprzez oddziaływanie na obiorców poprzez odbieranie bodźców płynących z otoczenia poprzez zmysły: wzroku, słuchu, smaku, węchu, dotyku.

rys. 3

Inwestycja zostanie zrealizowana do końca bieżącego roku w ramach projektu pn. „Muzea otwarte - rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko-słowackiego" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

rys. 4

plakatŁP