Piątek, 03.05.2024
Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny

30-lecie wyborów samorządowych w Polsce
27-05-2020

30 lat temu mieszkańcy miast i miasteczek oraz małych społeczności na wsiach, po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat, decydowali w całkowicie wolny i nieskrępowany sposób o przyszłości Polski.

27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. Tego dnia wspominamy w sposób szczególny pierwsze, całkowicie wolne i demokratyczne wybory do rad gmin, które odbyły się 27 maja 1990 roku. Dziś mija dokładnie 30 lat od dnia, w którym pierwsze wolne wybory do Rady Miejskiej odbyły się również w Gminie Czechowice-Dziedzice.

Z perspektywy 30 lat widać, jak ważny był to moment. Przez te trzy dekady Polacy z mniejszych i większych miejscowości, w każdym regionie kraju wybierali lokalne władze i decydowali o kierunku rozwoju swoich małych ojczyzn. Polskie samorządy i ich mieszkańcy zdali swój egzamin celująco, polskie regiony i miejscowości przeżyły w tym czasie niesamowity rozkwit.

Bez wolnych wyborów samorządowych nie byłoby społeczeństwa obywatelskiego, bo tylko samorząd daje ludziom poczucie realnego wpływu na podejmowane decyzje.

30-lecie samorządu to zatem wielkie święto nie tylko dla samorządowców – wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz radnych i pracowników samorządowych, ale również dla lokalnych społeczności – mieszkańców większych miast i małych miejscowości, bo to właśnie one tworzą polski samorząd, to one stanowią o jego sile.

30-lecie samorządu w pigułce - z perspektywy Związku Miast Polskich.