Wtorek, 21.05.2024
Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora

I Czechowicka Konferencja Profilaktyczna
04-12-2013

27 listopada br. w Dworku Eureka odbyła się I Czechowicka Konferencja Profilaktyczna, tematem wiodącym konferencji były „Zaburzenia rozwojowe wywołane alkoholem-FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorder)”.

Konferencja została zorganizowana przez Biuro ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom Urzędu Miejskiego, a do wygłoszenia wykładów zostały zaproszone dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik - specjalista psychiatrii dziecięcej i pediatrii, konsultant wojewódzki ds. Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, ordynator Oddziału Klinicznego Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego Centrum Pediatrii w Sosnowcu, oraz dr n. med. Małgorzata Klecka - założycielka i Prezes Fundacji, a także Wiceprzewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa Oddział Śląski w Lędzinach. Absolwentka Studiów Doktoranckich (Wydział Lekarski Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, specjalność: psychiatria dziecięca). Na co dzień kieruje Pracownią Diagnostyki i Terapii Zaburzeń Rozwojowych w Lędzinach. Konsultuje rodziny adopcyjne i zastępcze przeżywające trudności w relacjach z dziećmi oraz prowadzi grupy i warsztaty dla rodziców.

Celem konferencji było upowszechnienie wiedzy na temat zaburzeń typu FASD, które pomimo, że często wstępują, są stosunkowo późno diagnozowane. Równie ważnym celem konferencji było przełamanie stereotypu o nieszkodliwości picia alkoholu w czasie ciąży oraz pomoc słuchaczom w rozpoznawania potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dzieci z zaburzeniami rozwojowymi.

W konferencji wzięło udziały udział 134 osoby, przedstawiciele różnych środowisk: pielęgniarki i położne, dyrektorzy szkół i przedszkoli, pedagodzy szkolni , nauczyciele i wychowawcy. Kuratorzy sądowi, pracownicy Powiatowej Poradni Pedagogiczno Psychologicznej , pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej, Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie, a także rodziny zastępcze, Rodzinne Domy Dziecka oraz przedstawiciele samorządu terytorialnego i pracownicy Starostwa Powiatowego.

Była to pierwsza tak prestiżowa i zorganizowana na dużą skalę konferencja o tematyce profilaktycznej w Gminie Czechowice-Dziedzice.

PPU/UM