Wtorek, 21.05.2024
Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora

Rodzina 3+. To już tysiąc kart!
05-12-2013
05-12-2013

W miłej, rodzinnej - jak przystało na taką okazję - atmosferze, przebiegało spotkanie Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta z Państwem Czerwonka, którzy pojawili się w Urzędzie Miejskim wraz z czwórką swoich dzieci, by odebrać karty Programu Rodzina 3+. Okazją do uroczystego przekazania kart, które miało miejsce w środę 4 grudnia był fakt, że syn Państwa Czerwonka, siedmioletni Kacper, otrzymał kartę z numerem 1000.

Zwiększenie dostępu członków rodzin do kultury, rekreacji i sportu oraz innych dóbr i usług, poprzez zastosowanie systemu finansowych ulg, to główne założenia Programu Rodzina 3+, wdrażanego właśnie przez Gminę Czechowice-Dziedzice. Program, którego założenia Rada Miejska przyjęła w lipcu tego roku, skierowany jest do rodzin wielodzietnych, zamieszkałych na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice, składających się z rodziców (rodzica) lub opiekunów prawnych (opiekuna prawnego), mających na utrzymaniu troje lub więcej dzieci w wieku do 18. roku życia lub do ukończenia 24. roku życia w przypadku, gdy dziecko uczy się lub studiuje. W przypadku, gdy w rodzinie wielodzietnej jest dziecko niepełnosprawne - bez względu na wiek dziecka i niezależnie od faktu kontynuowania nauki.

Bardzo ważne jest to, że dzięki staraniom czechowickiego samorządu do Programu Rodzina 3+, oferującego system finansowych ulg podczas korzystania z oferty jednostek należących do gminy, udało się włączyć również kilkanaście podmiotów gospodarczych z terenu Czechowic-Dziedzic.

Burmistrz Marian Błachut podkreśla, że zaproszenie do współpracy w realizacji programu dla kolejnych firm i podmiotów gospodarczych, placówek handlowych i usługowych oraz organizacji, cały czas pozostaje otwarte. Należy się więc spodziewać, że oferta systemu ulg, dzięki którym już dzisiaj uczestniczące w programie rodziny mogą taniej skorzystać na przykład z basenu, kąpieliska miejskiego, czy propozycji MDK-u, zrobić codzienne zakupy, kupić komputer, czy rower, a nawet uzyskać bonifikatę przy opłacie za kurs prawa jazdy, stale będzie się poszerzać.

O tym, w jaki sposób wykorzystają swoje karty - zwłaszcza, że gwiazdka za pasem - ich nowi właściciele, dyskutowali na gorąco, wspólnie z burmistrzem oraz biorącą udział w spotkaniu Alicją Ogiegło, Przewodniczącą Komisji Polityki Społecznej Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach.

Marian Błachut wręczając karty Programu Rodzina 3+ Państwu Czerwonka oraz czwórce ich dzieci, w tym Kacprowi - posiadaczowi karty z numerem 1000 podkreślił, że rodziny wielodzietne, a zwłaszcza te, w których znajduje się więcej niż troje dzieci, wymagają szczególnego wsparcia ze strony gminy. Szczególnie cieszy fakt, że choć realizacja systemu ulg i wydawanie kart rozpoczęły się stosunkowo niedawno - bo 1 października tego roku - karta z numerem 1000 już jest w użyciu.

Aby niebawem było ich jeszcze więcej, do udziału w Programie Rodzina 3+ burmistrz zaprasza kolejne, mieszkające w Czechowicach-Dziedzicach rodziny. O tym, jak zostać partnerem programu, piszemy tutaj ». O szczegółach programu można również przeczytać w ostatnim wydaniu Biuletynu Samorządowego.