Czwartek, 25.04.2024

Smaki regionu z GP1
13-04-2016
13-04-2016

6 kwietnia br. w Dworku Eureka odbyła się druga edycja miejskiego konkursu kulinarnego „Smaki regionu”, któremu patronował Burmistrz Czechowic-Dziedzic.

Konkurs, którego organizatorem było Gimnazjum Publiczne nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego skierowano do uczniów szkół gimnazjalnych. „Ideą konkursu jest rozbudzanie zainteresowania do gotowania oraz wybór dalszej drogi kształcenia”- mówi Magdalena Jasińska – inicjatorka tych kulinarnych potyczek.

W tym roku poruszana była tematyka kuchni angielskiej i niemieckiej. Uczestnicy najpierw skupili się na części pisemnej, gdzie musieli nie tylko znać charakterystyczne  potrawy z tych państw, ale również wykazać się znajomością  języka angielskiego i niemieckiego w zakresie kulinarnego słownictwa. W części praktycznej należało nakryć stół dla czterech osób do kolacji przy świecach do podanego menu. Świece – motyw przewodni zadania, ufundowała firma POLWAX SA.

Kolejnym konkursowym punktem było przygotowanie potraw. Czteroosobowe drużyny przygotowały: sałatkę, przystawki oraz kanapki bankietowe. Zadania  oceniło jury w składzie: przewodniczący Mirosław Olek – dyrektor ZOPO, Krystyna Kurek – nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSTiL, Elżbieta Urbańczyk – reprezentująca firmę POLWAX, Grzegorz Wąsik – naczelnik Wydziału Promocji Miasta oraz Tomasz Kopeć – właściciel Dworku Eureka.

W zaciętej i wyrównanej walce zwyciężyła drużyna z GP3. Drugie miejsce zajęło  Gimnazjum z Zespołu Szkół w Zabrzegu, trzecie - GP1 i czwarte - Gimnazjum z Zespołu szkół w Ligocie. Nagrody książkowe oraz pamiątkowy puchar dla zwycięskiej drużyny wręczył burmistrz Marian Błachut.

Konkurs przygotowały nauczycielki z GP 1: Ewa Froń, Bożena Kur i Magdalena Jasińska.

GP1, PM