Czwartek, 02.05.2024
Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta

Rodzina 500+ w Czechowicach-Dziedzicach. 561 wydanych decyzji, wypłaty ruszają już 22 kwietnia
14-04-2016

22 kwietnia pierwsze pieniądze przelane zostaną na konta beneficjentów programu Rodzina 500+ w Czechowicach-Dziedzicach. Do 14 kwietnia, przyjmujący i weryfikujący wnioski Wydział Świadczeń Społecznych Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach wydał już 561 takich decyzji!

Będzie ich z pewnością znacznie więcej, bo do kwietniowej wypłaty włączone zostaną wszystkie wnioski, które uda się pozytywnie zweryfikować do 19 kwietnia.

Sprawna obsługa programu Rodzina 500+ w Gminie Czechowice-Dziedzice, dzięki której już w pierwszych dwóch tygodniach jego funkcjonowania przyjęto 1.850 wniosków, czyli ponad trzy czwarte spodziewanych, nie jest dziełem przypadku. Na potrzeby realizacji programu do Wydziału Świadczeń Społecznych przyjęto dwie dodatkowe osoby. W Urzędzie Miejskim przygotowano specjalnie salę - łatwo dostępną, bo znajdującą się na poziomie „0”, wyposażoną w sześć stanowisk obsługujących wnioskodawców.

Z myślą o mieszkańcach sołectw, dodatkowy punkt przyjmujący wnioski utworzony został w Domu Kultury w Ligocie Miliardowicach. Ponadto obsługujący program wydział pracuje codziennie do godziny 17.30, zaś weryfikacja wniosków i przygotowywanie decyzji o przyznaniu świadczeń prowadzona jest również w soboty. Tak będzie do końca kwietnia, przy czym – ze względu na coraz mniejsze zainteresowanie – od poniedziałku 18 kwietnia, punkt przyjmowania wniosków w Ligocie Miliardowicach będzie pracował już tylko w godzinach: 15.00 – 17.00.

Do 14 kwietnia w Urzędzie Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach złożonych zostało 1.850 wniosków o przyznanie świadczenia w ramach programu Rodzina 500+. Wydział Świadczeń Społecznych szacuje, że w sumie będzie ich około 2.300, a będą dotyczyły około 3.500 dzieci z terenu Gminy Czechowice-Dziedzice, których rodzicom bądź opiekunom prawnym taka pomoc przysługuje.

Najwięcej wniosków wpłynęło pierwszego dnia, czyli 1 kwietnia – 448. Następnie 5 kwietnia – 280 i 8 kwietnia – 224. Obecnie obsługiwanych jest około kilkadziesiąt osób składających wnioski w ciągu dnia i – wszystko na to wskazuje – z każdym dniem będzie ich coraz mniej.

- Kolejnej dużej fali wniosków spodziewamy się dopiero pod koniec czerwca. Czekający do końca będą zapewne chcieli zdążyć przed 1 lipca, bo – przypomnę – osoby, które złożą wniosek później, nie dostaną już wyrównania za trzy poprzednie miesiące – mówi Bogusława Świerkot, naczelnik Wydziału Świadczeń Społecznych – Apelujemy, by niepotrzebnie nie zwlekać do samego końca. Zwłaszcza, że dzięki sprawnej obsłudze programu i zaangażowaniu pracowników, udaje nam się maksymalnie skrócić czas potrzebny na weryfikację wniosków i wydawane decyzji. Dlatego mając trzy miesiące na wypłatę świadczeń, z wypłatami ruszamy już za tydzień.

Znakomita większość ze złożonych w ciągu pierwszych dwóch tygodni wniosków – 1.254 - trafiła do Urzędu Miejskiego w formie papierowej, zaś 573 zostały przekazane drogą elektroniczną, głównie za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Obsługujący program urzędnicy podkreślają, że błędów we wnioskach jest niewiele, zwłaszcza w tych, składanych w formie tradycyjnej, czyli papierowej. Aplikujący o przyznanie świadczenia mieszkańcy zwykle pojawiają się z wnioskami już wypełnionymi, co oznacza, że korzystają z druków oraz instrukcji dostępnych na stronie internetowej Urzędu Miejskiego.