Piątek, 03.05.2024
Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny

"Kocham Cię Polsko" z czechowickim Hufcem ZHP
19-04-2016

Kocham Cię Polsko", to program poświęcony poznawaniu Polski przez harcerki i harcerzy z Hufca Czechowice-Dziedzice. Jego realizacji podjęły się dwie jednostki hufca: 14 Drużyna Harcerska "Matnia" i 1 Środowiskowa Drużyna Harcerzy Starszych im. Wydzielonej Organizacji Dywersyjnej Armii Krajowej "Wachlarz".

Program rozpoczął się już w lutym, by przygotować uczestników oraz rodziców harcerzy, na wyjazd do Warszawy. Kadra biwaku zaprosiła rodziców na spotkanie organizacyjne, podczas którego został przedstawiony plan programu oraz szczegóły biwaku w Warszawie. Harcerze uczestniczyli w zbiórkach drużyn harcerskich, które miały na celu przybliżenie młodzieży historii Warszawy.

W terminie 8-10.04.2016 r. obie jednostki odwiedziły Warszawę. Warszawski biwak był doskonałą okazją do poznania historii zarówno naszego kraju, miasta Warszawy i harcerstwa.

Zwiedzanie Warszawy rozpoczęto od Cmentarza Wojskowego "Powązki", gdzie
pod okiem przewodnika poznaliśmy historię osób mających ogromny wkład w życie kulturalne i społecznego naszego kraju. Historię polityków, literatów, działaczy społecznych, sportowców i wielu innych osób. Kluczowym momentem dla naszych harcerzy była wizyta na grobach powstańczych. Pośród tak znanych imion i nazwisk jak Alek Dawidowski (ps. Alek), Jan Bytnar (ps. Rudy), Tadeusz Zawadzki (ps. Zośka) - postaci znanych z lektury "Kamienie na szaniec" znaleźć można było młodych bohaterów Powstania Warszawskiego. Tu także spoczywa Stefan Mirowski, Aleksander Kamiński oraz wiele postaci z harcerskiej historii.

Powązki, to także miejsce szczególne dla „Żołnierzy Wyklętych”. Bohaterów, którzy od marca tego roku znaleźli godne miejsce – Panteon – Mauzoleum, który również mieliśmy okazję zobaczyć.

Z Powązek pojechaliśmy do Muzeum Więzienia Pawiak - nieistniejącego więzienia, miejsca kaźni i przetrzymywania wielu Polaków w czasach drugiej wojny światowej, którzy wysyłani byli później do licznych niemieckich obozów koncentracyjnych.

Tego samego dnia zwiedziliśmy Stare Miasto, dziedziniec Zamku Królewskiego, starówkę, Krakowskie Przedmieście oraz Grób Nieznanego Żołnierza. Harcerze i harcerki poznali historię i najważniejsze zabytki, pomniki, miejsca pamięci szczególne dla naszego kraju i miasta Warszawy.

Sobotnie popołudnie upłynęło pod znakiem odwiedzin w Centrum Nauki Kopernika. Tam uczestnicy projektu mieli niesamowite pole do popisu. Mogli sprawdzić swoją wiedzę, przeprowadzić eksperymenty i doświadczenia związane z chemią, fizyką, matematyką, astronomią i innymi dziedzinami nauki. Dla wszystkich była to świetna okazja do zabawy i pogłębienia swoje wiedzy.

Wieczorem drużyny wykorzystały czas dla siebie. Odbyły się Przyrzeczenia Harcerskie, przekazania funkcji oraz chustowania.

Niedzielny poranek mimo, że deszczowy pozwolił nam na zwiedzanie Łazienek Królewskich oraz okolic Belwederu. Harcerze w Parku Łazienkowskim otrzymali do wykonania zadania – zwiad połączony z dokumentacją najważniejszych i najciekawszych miejsc.

Ukoronowaniem warszawskiego biwaku była bardzo emocjonująca wizyta w Muzeum Harcerstwa. Dla nas wszystkich była to niesamowita lekcja i okazja do spotkania
z harcerskimi seniorami. Możliwość poznania pracy muzealników od źródła poprzez zwiedzanie archiwów, cennych pamiątek i zbiorów bibliotecznych oraz wystawy najcenniejszego dorobku Związku Harcerstwa Polskiego.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom za sprawną realizację projektu i zaangażowanie się w jego realizację. Mamy nadzieję, że projekt przyczynił się
 do pokochania i lepszego poznania tego, co w naszej ojczyźnie jest niezwykłe, wyjątkowe i ogromnie cenne.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z obszerną galerią zdjęć.

Projekt „Kocham Cię Polsko” jest dofinansowany ze środków Gminy Czechowice-Dziedzice.

Hufiec ZHP, PM