Poniedziałek, 29.04.2024
Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty

Przy Fontannie i bez alkoholu. Piknik Rodzinny otworzył Jesienną Szkolę Profilaktyki
12-09-2016
12-09-2016

W niedzielę 11 września, na Placu Jana Pawła II w Czechowicach-Dziedzicach, odbył się IX Piknik Rodzinny. W czasie pikniku otwierającego Jesienną Szkołę Profilaktyki bawiono się bez alkoholu.

Imprezę rozpoczęła Agnieszka Borowska-Paszek Kierownik Biura ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom, która przywitała uczestników i zaprosiła na scenę Clowna- Panią Klementynę oraz czarodzieja Markosa. Uroczystego otwarcia Pikniku dokonali natomiast: Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, Przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny oraz Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Joanna Badowska, w towarzystwie dzieci uczestniczących w pikniku.

Uczestnicy imprezy mogli wziąć udział w przygotowanych zabawach i animacjach. Na dzieci oraz rodziców czekały liczne atrakcje: dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny i zamki oraz stoiska z malowaniem twarzy, z których dzieci mogły korzystać nieodpłatnie. Gwiazdą wieczoru był Andrzej Sikorowski śpiewający w duecie ze swoją córką Mają Sikorowską.

W czasie trwania imprezy w namiocie eksperckim Miejskiego Ośrodka Terapii Uzależnień dyżurowali terapeuci uzależnień. Można było skorzystać z fachowego poradnictwa oraz skorzystać z materiałów edukacyjnych. Materiały edukacyjne i ulotki rozdawali także członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Wolontariusze Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej oprócz zachęcania do zdrowego odżywiania, prowadzili badanie wydajności płuc i badanie poziomu cholesterolu wraz z konsultacją lekarską. Ponadto Ratownicy PCK prowadzili instruktaż udzielania pierwszej pomocy, zaś Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej – jak co roku – przeprowadził pokaz sprzętu policyjnego.

W czasie trwania pikniku mieszkańcy Gminy mogli zapoznać się z działalnością Świetlicy socjoterapeutycznej „Zatoka” oraz Centrum Edukacji i Rozwoju.

Cele imprezy to:

• promowanie trzeźwości oraz zdrowego stylu życia,
  • promowanie wartości rodzinnych, podkreślanie roli rodziny w procesie wychowywania dzieci i młodzieży,
  • dawanie przykładu, że bez alkoholu i narkotyków można się wspaniale bawić,
  • edukacja publiczna (w czasie imprezy działały punkty informacyjne, dyżury specjalistów, rozdawane były ulotki o tematyce profilaktycznej).

Organizatorem imprezy profilaktycznej jest: Biuro ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach, we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Czechowicach-Dziedzicach.

Organizatorzy dziękują okolicznym lokalom gastronomicznym i sklepom, które na czas trwania Pikniku Rodzinnego (w godz. 15.00-18.00) wstrzymały sprzedaż napojów alkoholowych.

PPU, ŁP