Piątek, 19.04.2024

Burmistrz odpowiada. Bezpieczeństwo pieszych na ulicy Zamkowej
19-03-2019

Witam Pana Burmistrza

Jestem nowym mieszkańcem, który jakiś czas temu wybudował się przy ul. Zamkowej. Przez ten okres zauważyłem rzecz, którą naprawdę chciałbym / należało by poprawić, a mianowicie bezpieczeństwo mieszkańców, a tu szczególnie troszczę się o moją rodzinę i dzieci.

Proszę o informację czy są jakieś plany związane z poprawą bezpieczeństwa pieszych na ulicy Zamkowej (odcinek od ulicy M. Kopernika do przystanku MZK przy ul. Partyzantów). Jest to ruchliwy odcinek drogi pozbawiony chodnika, a w dolinie tzw. Bażańca również pobocza, na które można było by zejść i usunąć się przed nadjeżdżającym samochodom. Dodatkowo w okresie zimowym ze względu na leżące „bandy” śniegu z drogi robi się swoisty tunel, gdzie w ogóle nie ma miejsca, żeby usunąć się przed nadjeżdżającym samochodom.

Droga ze względu na swoje ukształtowanie (długie odcinki proste z dużym nachyleniem w dół i górę, brak zabudowań, las dookoła) powoduje, że dużo kierowców rozpędza się tam powyżej dopuszczalnej prędkości. Specyficzne ukształtowanie powoduje również, że piesi na drodze nie są dobrze widoczni, a w pewnych miejscach ukazują się kierowcy w niewielkiej odległości od nadjeżdżającego samochodu.

Drugi temat to ulica Zamkowa na odcinku od ul. M. Kopernika do ul. Cichy Kącik która nie ma oświetlenia. Większość tego odcinka drogi jest otoczona drzewami co w nocy dodatkowo ogranicza światło zewnętrzne / księżyca, pieszy porusza się naprawdę w ciemnościach i jest bardzo mało widoczny, nie wspomnę już o spacerze droga przez las w absolutnej nocnej ciemności co naprawdę nawet dla dorosłego nie jest przyjemnym doświadczeniem (w okresie zimowym ciemno mamy już od godziny 17).

Z powyższych względów uważam, że poruszanie się pieszo po tym odcinku drogi jest naprawdę bardzo niebezpieczne. Ta droga to „naturalne” i najkrótsze skomunikowanie z centrum, ul. Legionów, gdzie jest skomunikowanie z większą ilością autobusów, SP1 oraz parafią św. Katarzyny, do której część mieszkańców ul. Zamkowej i Cichej należy. Sam często jestem zmuszony „spacerować „tym odcinkiem i nie wyobrażam sobie, że za chwilę będę musiał dzieciom pozwalać samym poruszać się po tej drodze.

Proszę o informację:

- czy jest planowana budowa chodnika i kiedy na odcinku od ulicy M. Kopernika do przystanku MZK przy ul. Partyzantów,

- czy jest planowane wykonanie oświetlenia i kiedy na odcinku od ul. M. Kopernika do ul. Cichy Kącik,

- co ewentualnie możemy zrobić, aby poprawić bezpieczeństwo pieszych na tym odcinku drogi?

Tematy te były również poruszane na spotkaniu rady osiedla, ale z tego o pamiętam pozostały bez odpowiedzi.

Z góry dziękuje za odpowiedź.

Szanowny Panie,

Sprawy związane z bezpieczeństwem naszych mieszkańców, w tym pieszych uczestników ruchu drogowego, są dla mnie jedną z ważniejszych kwestii. Dlatego od lat realizujemy na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice kolejne zadania inwestycyjne, polegające na budowie chodników oraz oświetlenia ulic, które – jak pan słusznie zauważa – w znaczny sposób podnoszą bezpieczeństwo pieszych. Wskazany przez Pana odcinek ulicy Zamkowej jest drogą powiatową. Jej zarządcą jest więc Zarząd Dróg Powiatowych przy Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej i w zasadzie to on powinien być adresatem zadanego przez Pana pytania.

Mimo tego, jako gmina nie uchylamy się od wspierania powiatu w realizacji tego typu zadań i z myślą o bezpieczeństwie i potrzebach naszych mieszkańców od lat, regularnie finansujemy zadania na drogach powiatowych. W tym wypadku budowa chodnika byłaby jednak niezwykle trudna, gdyż na części ulicy Zamkowej mamy problem z praktycznie całkowitym brakiem pobocza. Budowa chodnika wymagałaby wejścia w teren lasu „Bażaniec”, a to wiązałoby się najpierw z dużymi trudnościami z uzyskaniem zgody na wykup gruntu, a następnie koniecznością poniesienia niemałych kosztów wykupu gruntu od Lasów Państwowych. Widzimy znacznie lepsze rozwiązanie tego problemu.

Planujemy mianowicie budowę nowego pieszego ciągu komunikacyjnego wzdłuż ogrodzenia rozbudowującego się cmentarza komunalnego. Taki chodnik znacznie skróci drogę mieszkańców idących głównie w kierunku szkoły, czy kościoła, którzy obecnie zmuszeni są do poruszania się ulicą Zamkową. Rozwiązanie to jest znacznie łatwiejsze i szybsze do zrealizowania i podniesie bezpieczeństwo pieszych, w tym idących do szkoły dzieci.

Z wyrazami szacunku, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut