Poniedziałek, 29.04.2024
Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty

Burmistrz odpowiada. Modernizacja linii kolejowej Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg
04-05-2020

Szanowny Panie Burmistrzu,

Z trwogą i rozżaleniem obserwuję narastającą dewastację, towarzyszącą przebudowie linii kolejowej Czechowice-Dziedzice - Zabrzeg.

Wycinka drzew po obu stronach linii kolejowej jest niewspółmierna do prowadzonej inwestycji. Nowy tor ma podobno powstać po południowej stronie. Po północnej stronie, przy ulicy Korfantego, rozpoczęto dzisiaj wycinkę drzew w odległości 50 metrów od torów kolejowych.

Niestety, nigdzie w mediach nie można znaleźć projektu tego przedsięwzięcia, które wygląda jak budowa autostrady. Czy zna Pan projekt? Czy konieczna jest dewastacja okolicy i wycinka drzew do 50 metrów po obu stronach linii kolejowej?

Szanowny Panie,

Dziękuję za zwrócenie uwagi na budzący kontrowersje temat wycinki zieleni, związanej z modernizacją linii kolejowej Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg. Na wstępie muszę jednoznacznie stwierdzić, że szczegółowe pytania dotyczące projektu oraz realizacji samego przedsięwzięcia powinny być w pierwszej kolejności kierowane do inwestora, którym są Polskie Koleje Państwowe Polskie Linie Kolejowe SA (PKP PLK SA) oraz generalnego wykonawcy zadania, czyli firmy BUDIMEX. Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, mimo że to na terenie naszej gminy prowadzone są prace, nie tylko nie posiada, ale też nigdy nie miał nawet wglądu do pełnej, szczegółowej dokumentacji projektowej całego zadania. Zostaliśmy natomiast zapoznani tylko i wyłącznie z tymi częściami projektu, które dotyczyły niezbędnych uzgodnień pomiędzy gminą a Koleją, wymaganych na etapie planowania i przygotowywania inwestycji.

Dzieje się tak dlatego, że modernizacja prowadzona jest na terenie należącym do Skarbu Państwa, znajdującym się w administracji PKP i mającym charakter strategiczny dla celów związanych z transportem i istnieniem kolejowej infrastruktury. Teren, na którym znajdują się tory kolejowe oraz towarzysząca im infrastruktura, w tym nasypy, rowy odwadniające, obiekty inżynieryjne, drogi techniczne itp., znajduje się całkowicie poza naszą jurysdykcją. Z wiedzy, którą posiadamy wynika, że zakres prowadzonych prac modernizacyjnych, miejscami mocno wykracza poza infrastrukturę dotąd istniejącą. Stąd może pojawiać się wrażenie, „niewspółmiernego” – jak pan to określa, zakresu prowadzonej wycinki. Na przykład w rejonie skrzyżowania z ul. Korfantego zmodernizowana linia kolejowa będzie miała szerokość ok. 50 metrów. Odcinek linii w rejonie wiaduktu będzie posiadał cztery tory, szersze niż dotąd nasypy i rowy odwadniające oraz drogę technologiczną wzdłuż szlaku kolejowego. Wszystko to – podkreślam - odbywa się jednak na terenie od dawna należącym do Kolei i uznanym za strategiczny.

Jako mieszkańca gminy również i mnie boli, związana z modernizacją linii kolejowej, wycinka dużej ilości drzew. Niestety musimy pamiętać, że nie dzieje się to na terenach zielonych, ale na terenie kolejowym, który z upływem lat opanowany został przez zieleń, dlatego że dotąd nie był w całości wykorzystywany pod kolejową infrastrukturę. Teraz, w związku z modernizacją linii kolejowej, krajobraz tego terenu niestety ulegnie zmianie.

Z wyrazami szacunku, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut