Piątek, 29.03.2024

Burmistrz odpowiada. Wydawanie kart w programie Rodzina 3+
19-03-2019

Witam Pana Burmistrza

Jestem rodzicem trójki dzieci, a wiec i beneficjentem programu Rodzina 3+ ogólnopolskiego jak i naszego czechowickiego. Zastanawia mnie tylko dlaczego karta Rodzina 3+ jest wydawana tylko na rok. Dlaczego nie możemy wziąć przykładu z ogólnopolskiej karty i wydać ją bezterminowo, na dłuższy okres lub przynajmniej do ukończenia przez dzieci 18 roku życia. W tym przypadku jeśli ktoś już jest rodzicem wielodzietnej rodziny, to tylko nieszczęście spowoduje że przestanie nim być. Pytałem o to w UM, ale niestety nikt nie udzieliła mi przekonującego wyjaśnienia.

Coroczne wydawanie karty generuje niepotrzebnie dodatkowe koszty, które tak naprawdę wszyscy ponosimy (koszty papieru do wypełnienia wniosków, koszty plastikowych kart, itp.). Nieaktualne karty / wnioski zanieczyszczają środowisko, trzeba ponieść koszty na utylizację. Miasto musi opłacać urzędników którzy muszą zajmować się obsługą programu i corocznym wydawaniem kart. Beneficjenci musza pamiętać o datach ważności kart, co roku musza poświęcić czas na załatwianie formalności związanych z ponownymi wnioskami, odbiorami kart, itp. Nawet dowody dla małych dzieci które się weryfikuje na podstawie zdjęcia maja dłuższa datę ważności (a jak wiadomo małe dzieci już po roku nie są do siebie podobne na zdjęciu w dowodzie).

Naprawdę moim zdaniem wydłużenie tego dokumentu przyniesie wszystkim same korzyści, a miastu oszczędności. Ktoś kiedyś policzył ile kosztuje urząd coroczne wydawanie kart? Pieniądze te na pewno bardziej przydały by się przedszkolom, żłobkom na dodatkowe zabawki / zajęcia, dzieci na pewno były by jeszcze bardziej szczęśliwsze z tego powodu.

Szanowny Panie,

Dziękuję za zwrócenie uwagi na wątpliwości dotyczące sposobu administrowania gminnym programem Rodzina 3+, wspierającym rodziny wielodzietne zamieszkujące Gminę Czechowice-Dziedzice. Program ten realizujemy od 1 października 2013 roku, a więc dłużej niż jego ogólnopolski odpowiednik – Kartę Dużej Rodziny, z którego rozwiązań proponuje Pan skorzystać. Ma Pan słuszność, że przyszedł czas, by rozważyć weryfikację naszego gminnego systemu, polegającego na corocznym drukowaniu kart. Koszt wydania jednej takiej karty to 2 złote. Pańskie uwagi zostały już przeze mnie przekazane do administrującego programem Rodzina 3+ Wydziału Spraw Obywatelskich tutejszego Urzędu Miejskiego, który ma zaproponować rozwiązanie tego problemu.

Z poważaniem, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut