Poniedziałek, 29.04.2024

Burmistrz odpowiada. Budowa chodnika wzdłuż ulicy Górniczej
16-09-2020

Dzień dobry Panie Burmistrzu,

Jakiś czas temu Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej, ogłosiło przetarg na wymianę nawierzchni ulicy Górniczej na wysokości osiedla Kolonia. Kostka brukowa z drogi ma zostać wykorzystana na odnowienie chodników. Stąd moje pytanie/prośba.

Czy jest możliwość zasugerowania w starostwie, lub wpłynięcia na ich decyzję, aby rozszerzyć zakres inwestycji o stworzenie nowego chodnika, wzdłuż większej części ul. Górniczej? Chodzi o odcinek od „Familoków” do przejazdu kolejowego przy przedsiębiorstwie "Wigmar".

Droga ta może nie jest aż tak ruchliwa jak inne, i może właśnie dlatego kierowcy tam pozwalają sobie na większe prędkości. Dochodzi do tego wąskie pobocze i sąsiedztwo torów, co sprawia, że piesi są tam narażeni na większe niebezpieczeństwo. Taki chodnik, wg mnie, byłby również ważny ze względu na powstający nieopodal, nowy park dla dzieci przy kościele pw. św. Barbary. Ruch pieszych w tym regionie może się zwiększyć.

Ewentualnie czy można taki pomysł gdzieś zasugerować indywidualnie?

Szanowny Panie,

Potrzeba wybudowania chodnika na wskazanym przez Pana odcinku ulicy Górniczej – będącej drogą powiatową – jest jak najbardziej uzasadniona. Niestety, realizacja tego zadania nie jest możliwa w zaproponowany przez Pana sposób – przy okazji modernizacji ulicy Górniczej w Kolonii, niejako poszerzając jej zakres. Budowa nowego chodnika wymaga dokumentacji projektowej, której w tej chwili nie posiadamy. Ponadto w procedurze przetargowej został już wyłoniony wykonawca remontu odcinka ulicy Górniczej w Kolonii i niebawem rozpoczną się prace.

Budowa chodnika na wskazanym przez Pana odcinku wymaga odrębnego podejścia do tematu oraz zabezpieczenia znacznych środków finansowych, których w tej chwili w budżecie gminy nie mamy. Dodam jeszcze, że powiat bielski – a przypomnę, iż mówimy o drodze powiatowej – remontując drogi nie buduje chodników, zwykle pozostawiając to zadanie poszczególnym gminom. Mogę Pana zapewnić, że kiedy pojawią się finansowe możliwości na podjęcie zasygnalizowanego przez Pana tematu budowy brakującego odcinka chodnika wzdłuż ulicy Górniczej, niezwłocznie to zrobimy.

Z poważaniem, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut