Piątek, 19.04.2024

Burmistrz odpowiada. Połączenie ulic Górniczej i Barlickiego
02-05-2019

Dzień dobry.

Chciałbym zapytać, czy w planach rozwoju naszego miasta jest przewidziana budowa np. wiaduktu, tunelu lub przejazdu kolejowego, między ulicami Górniczą i Barlickiego? Wiem, że w latach dziewięćdziesiątych były plany budowy wiaduktu właśnie w tym miejscu i stąd moje pytanie. Rozumiem, że samo miasto nie jest wstanie sfinansować takiej inwestycji, ale być może są takie plany.

Szanowny Panie,

Koncepcja budowy połączenia drogowego pomiędzy ulicami Górniczą i Barlickiego w Czechowicach-Dziedzicach to ciekawe rozwiązanie. Jego realizacja doprowadziłaby do powstania trzeciego ciągu komunikacyjnego, łączącego części naszej gminy rozcięte przez linię kolejową. Sam również rozważałem możliwość budowy takiego połączenia, choć przyznam, iż nie spotkałem się z informacją, by taka koncepcja pojawiła się już w latach 90-tych. Ze względu na trudne warunki terenowe, w tym znajdujące się na styku ulic Górniczej i Barlickiego torowiska (nie tylko linię kolejową w kierunku Bielska-Białej i Oświęcimia), realizacja takiej koncepcji byłaby niezmiernie kosztowna - wymagałaby bowiem budowy wiaduktu o znacznej długości. Jeszcze droższe byłoby tunelowe rozwiązanie omawianego połączenia ulic. Ma Pan słuszność – gmina nie byłaby w stanie samodzielnie sfinansować tak kosztownej inwestycji.

W tym miejscu należy zadać sobie pytanie o celowość realizacji tak kosztownej inwestycji drogowej w dającej się przewidzieć przyszłości. Wiadukty w ciągach ulic Traugutta i Legionów - przynajmniej na razie - dobrze spełniają swoją rolę jeśli chodzi o skomunikowanie północnej i południowej części miasta. Ruch pojazdów na ulicach Górniczej i Barlickiego nie jest na tyle duży, by połączenie tych ulic należało uznać dzisiaj za pilne. Powstały wiadukt, czy też tunel, nie mógłby się ponadto stać częścią planowanej i powstającej w systemie etapowym, obwodnicy przemysłowej naszego miasta, bo jej przyszłe, ewentualne skomunikowanie z terenami obecnego Lotosu, ma się odbyć z pominięciem ulic Górniczej i Barlickiego.

Jeśli chodzi o największe wyzwania komunikacyjne, to obecnie mamy w naszej gminie znacznie bardziej palące potrzeby. Taką jest na pewno budowa przynajmniej jednego, bezkolizyjnego skrzyżowania z Drogą Krajową nr 1. Chcielibyśmy, aby takie rozwiązanie komunikacyjne z wiaduktem nad DK 1, powstało na skrzyżowaniu ruchliwej „dwupasmówki” z ulicą Ligocką. To niezbędne minimum, dlatego od lat zabiegamy o realizację tej inwestycji w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, czyli zarządcy DK 1. Przypomnę - bo wypowiadałem się w tej kwestii nie raz - że tylko ta instytucja ma potrzebne kompetencje, a w moim przekonaniu również obowiązek, by zrealizować tak potrzebną w Czechowicach-Dziedzicach inwestycję. Na dzień dzisiejszy nasze priorytety to właśnie doprowadzenie do powstania takiego skrzyżowania, czy też, wspomniana wcześniej, kontynuacja budowy kolejnych etapów obwodnicy przemysłowej.

Podsumowując, plan połączenia ulic Górniczej i Barlickiego, to ciekawe rozwiązanie, ale raczej rozwiązanie na przyszłość. Jego realizacja zapewne podniosłaby komfort poruszania się po naszym mieście i niewykluczone, że kiedy pilniejsze wyzwania komunikacyjne zostaną zrealizowane, przyjdzie czas i na tę inwestycję.

Z wyrazami szacunku, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut