Poniedziałek, 29.04.2024

Burmistrz odpowiada. Przedszkole w Ligocie
08-04-2016

Szanowny Panie Burmistrzu,

jako mieszkańcy Ligoty oraz rodzice dwójki małych dzieci, chcielibyśmy poruszyć ważną kwestię utworzenia przedszkola publicznego w Ligocie – Centrum.

Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to nowy temat i że podjęte zostały już pewne działania zmierzające do realizacji projektu budowy przedszkola. Niemniej jednak mamy osobistą potrzebę przypomnienia i podkreślenia, jak ważnym problemem jest aktualny brak takiego przedszkola w centrum Ligoty.

Wierzymy, że jako Burmistrz oraz miłośnik nauki doskonale zna Pan rolę przedszkoli, jako pierwszego, zinstytucjonalizowanego etapu edukacji dziecka. Możliwość zapisania dziecka do przedszkola w pobliżu miejsca zamieszkania jest jednym z warunków sine qua non usprawnienia działań prorodzinnych Gminy.

Pragniemy zaznaczyć, że w Ligocie Centrum przy ul. Bielskiej 17 funkcjonuje obecnie oddział przedszkolny, w którym dzieci mogą pozostawać pomiędzy 8.00 a 13.00. Rodzice podejmujący pracę w pełnym wymiarze nie mogą skorzystać z rozwiązań oddziału przedszkolnego bez zaangażowania dodatkowych osób do pomocy w odprowadzaniu dziecka do przedszkola.

Ponadto w okolicznych przedszkolach brakuje miejsc dla dzieci poniżej czwartego roku życia. W dniu 9 marca b.r. poinformowano nas, że nie ma miejsc dla takich dzieci w oddziale przedszkolnym w Ligocie – Centrum. Tego samego dnia Dyrekcja Przedszkola Publicznego

w Ligocie – Miliardowicach udzieliła nam informacji, że dysponuje jednym miejscem dla trzyletniego dziecka.

Rodzice, którzy nie mogą liczyć na pomoc dziadków lub innych członków rodzin w opiece nad dziećmi, zmuszeni są szukać miejsc w przedszkolach oddalonych od miejsca zamieszkania lub korzystania z prywatnej opieki nad dzieckiem (tzw. niani).

W Biuletynie Samorządowym Czechowic-Dziedzic Nr 1-2/2016 zamieszczono informacje, z których wynika, że Ligota jest sołectwem o najlepszej statystyce demograficznej (strony 10 – 11). Jesteśmy przekonani, że najwyższy czas, aby w centrum Ligoty powstało przedszkole publiczne z prawdziwego zdarzenia. Tym bardziej, że o jego utworzeniu mówi się już od wielu lat. Potrzeba uruchomienia tej instytucji z pewnością nie straciła na aktualności – wręcz przeciwnie, biorąc pod uwagę dane dotyczące liczby mieszkańców, które mówią same za siebie.

Prosimy o informację, jaki jest stopień zaawansowania prac zmierzających do powstania przedszkola publicznego w Ligocie – Centrum? Kiedy będziemy mogli zaprowadzić dzieci do przedszkola, które jest w tym miejscu potrzebne od dawna?

Wiemy, że odpowiedzią na te pytania zainteresowane jest większe grono rodziców mieszkających w Ligocie.

Dziękujemy za odpowiedź.

Z poważaniem, Aleksandra i Jacek Małeccy

Szanowni Państwo,

Dziękuję za skierowanie do mnie pytania dotyczącego tak ważnej sprawy, jaką jest zapewnienie odpowiedniej opieki i warunków dla dzieci w przedszkolu, poprzez budowę nowego obiektu w Ligocie. Jak Państwo doskonale wiedzą, w tym celu, po nieodpłatnym nabyciu działki przez Gminę, przystąpiliśmy do opracowania dokumentacji projektowej budowy nowego przedszkola. Niestety, jak się okazało po sporządzeniu kosztorysu, koszt znacznie przekroczył ten zakładany przez nas na początku. Z kosztorysu wynika, że budowa przedszkola ma kosztować ponad 4,5 mln zł, a my zakładaliśmy 2–2,5 mln. To znaczna różnica, która spowodowała, że nie mogliśmy przystąpić do realizacji tej inwestycji.

Zapewniam Państwa o mojej nieustannej trosce o zapewnienie możliwie największej liczby miejsc w naszych wszystkich przedszkolach na terenie całej Gminy – w tym również w sołectwie Ligota. Optymalnym rozwiązaniem byłoby, aby każda rodzina potrzebująca miejsca w przedszkolu dla swojego dziecka miała je zapewnione. To jednak wymaga wiele wysiłku, środków finansowych i czasu, a zachodzące obecnie reformy oświatowe to skomplikowały. Pragnę zwrócić uwagę, że w sołectwie Ligota jest jeszcze przedszkole w Miliardowicach, gdzie po otrzymaniu od Państwa korespondencji skierowaliśmy nasze działania, w których upatrujemy szansę na znaczną poprawę sytuacji odnośnie miejsc w przedszkolach i to w możliwie najkrótszym czasie.

Budowa nowego przedszkola to perspektywa lat, a stworzenie nowych, dodatkowych miejsc w istniejącym przedszkolu w Miliardowicach, to perspektywa o wiele krótsza. W tym przypadku wszystkim potrzebującym rodzinom zależy na szybkim działaniu. Dziś pragnę poinformować Państwa o takich działaniach, a mianowicie w dniu 5 kwietnia, na mój wniosek, podczas sesji Rady Miejskiej została zaakceptowana kwota na opracowanie dokumentacji projektowej adaptacji strychu na dodatkowe 2 oddziały przedszkolne, pozwalające zwiększyć liczbę miejsc o dodatkowych 50, co - mam nadzieję - na chwilę obecną zagwarantuje miejsce w przedszkolu dla wszystkich potrzebujących rodzin z terenu Ligoty. Po sporządzeniu dokumentacji projektowej (ok. 3 miesiące), będę chciał wprowadzić to zadanie do realizacji jeszcze w tym roku. Przepraszam, że dopiero teraz odpowiadam, ale chciałem udzielić Państwu satysfakcjonującej – mam nadzieję - odpowiedzi, a ta możliwa była dopiero po zaakceptowaniu mojej propozycji przez Radę Miejską, co nastąpiło. Liczę na przyjęcie tych wyjaśnień z zadowoleniem.

Z pozdrowieniami, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut