Poniedziałek, 29.04.2024

Burmistrz odpowiada. Samochody parkujące na ulicy Kasprowicza
31-08-2016

Witam,

Korzystając z możliwości zadania pytania Panu burmistrzowi w ramach „Mieszkańcy pytają - Burmistrz odpowiada” chciałem zapytać o temat ulicy Kasprowicza na Osiedlu Północ. Jest to pierwsza droga przelotowa pomiędzy ulicami Traugutta i Szkolną. W trakcie już trwającego remontu ulicy Traugutta, ale również wcześniej, przejazd tą ulicą był i jest utrudniony! Jeżdżąc tamtędy do pracy muszę jeździć slalomem pomiędzy zaparkowanymi na ulicy samochodami. Byłem świadkiem kilku nieprzyjemnych zdarzeń, w których mijając kolumnę samochodów zaparkowanych na ulicy po prawej stronie, zostałem zblokowany przez pojazd z naprzeciwka lub wytrąbiony klaksonem. Również byłem naocznym świadkiem jak w piątek 8 lipca około godziny 14.30 patrol Straży Miejskiej w samochodzie marki Fiat zaniechał czynności mających na celu pouczenie lub ukaranie kierującej stojącej na zakazie parkowania, przejechali jakby nie było tematu. Takie sytuacje zdarzają się często, zwłaszcza w godzinach popołudniowych, z nasileniem przed okresami świąt i weekendami.

Czy Pan burmistrz i Rada Miejska ma zamiar zrobić coś w celu udrożnienia tej drogi, w obliczu już trwającego remontu ulicy Traugutta? I jakie czynności wykonują strażnicy miejscy podczas patrolu samochodem i dlaczego nie podejmują działań, które leżą w ich obowiązkach?

Oczekuję na merytoryczną odpowiedź z Pana strony i podjęcie jak najszybciej jakichś działań. Zachęcam również do sprawdzenia osobiście, jak wygląda sytuacja o różnych godzinach.

Z poważaniem, Adam Kwaśny

Szanowny Panie,

Przejazd ulicą Kasprowicza, stanowiącą łącznik pomiędzy ulicami Szkolną i Traugutta, faktycznie wymaga od kierowcy szczególnej uwagi i ostrożności. Mam tę świadomość, gdyż jako mieszkaniec tej części miasta, sam niejednokrotnie przejeżdżam tą ulicą. Jak Pan zapewne zauważył, problemem występującym na ulicy Kasprowicza jest specyficzne usytuowanie budynków mieszkalnych na poszczególnych posesjach, które – w większości przypadków – znajdują się bardzo blisko samej drogi. Brakuje tam miejsca na podjazdy przed bramami, na których mogłyby parkować pojazdy. Z tego powodu mieszkańcy ulicy Kasprowicza oraz ich goście parkują swoje pojazdy na ulicy. Nie zabraniają tego przepisy, chyba że postawiony zostanie zakaz zatrzymywania pojazdów, który całkowicie to uniemożliwi.

W wyniku przebudowy ulica Kasprowicza zyskała nie tylko nową nawierzchnię, ale i chodnik znajdujący się po jednej stronie ulicy. By samochody nie parkowały na chodniku, na całej długości ulicy Kasprowicza po stronie z chodnikiem, obowiązuje zakaz zatrzymywania pojazdów (znak B-36). Takiego znaku nie ma po drugiej stronie ulicy (prawej, jadąc od ulicy Szkolnej, w dół Kasprowicza). Ani z opisanej przez Pana sytuacji, ani z załączonych zdjęć nie wynika, aby zakaz ten był łamany przez kierowców parkujących po stronie z chodnikiem. Samochody natomiast parkują, bądź zatrzymują się przed piekarnią, po stronie bez chodnika, po której jest to dozwolone. W sytuacji, w której nie dochodzi do złamania przepisów, nie ma podstaw do interwencji Straży Miejskiej.

Parkujące samochody sprawiają, że przejazd ulicą Kasprowicza – co przyznałem już na początku – wymaga od kierowców szczególnej ostrożności, a nierzadko zatrzymania się i przepuszczenia pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka. Przypomnę, że wszystko odbywa się w warunkach ruchu miejskiego, który – co do zasady – wymaga jazdy z ograniczoną prędkością, wzmożonej uwagi i częstego zatrzymywania się. Proszę też wziąć pod uwagę, że ulica Kasprowicza, będąca dla Pana „ulicą przelotową” i – co Pan przyznaje - tranzytem w drodze do pracy, dla parkujących tam samochody mieszkańców jest ulicą, przy której mieszkają. Postawienie tam zakazu zatrzymywania pojazdów po obu stronach ulicy całkowicie odebrałoby im możliwość zaparkowania tam samochodu. Tymczasem kierowcy, przejeżdżający między ulicami Szkolną i Traugutta, mają wybór. Mogą przejechać innym łącznikiem, na przykład ulicą Asnyka, czy Wyspiańskiego. Rozbieżne interesy jednych i drugich trudno pogodzić. Zwłaszcza w warunkach trwającej modernizacji ulicy Traugutta, sprawiającej, że większa ilość kierowców, próbując uniknąć tworzących się tam korków, przejeżdża ulicą Kasprowicza.

Ma Pan zapewne świadomość, że wzywając mnie do „podjęcia działań”, wzywa Pan wprost do postawienia znaków zakazu zatrzymania również po drugiej stronie ulicy Kasprowicza. To rozwiązanie byłoby nie do przyjęcia dla mieszkańców sporego osiedla domów jednorodzinnych, znajdującego się wzdłuż tej ulicy.

Przepraszam za zwłokę w udzieleniu odpowiedzi na zadane przez Pana pytanie. Mam nadzieję, że moje wyjaśnienia pozwolą Panu na inne, szersze spojrzenie na ten problem.

Z wyrazami szacunku, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut