Niedziela, 28.04.2024
Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa

Burmistrz odpowiada. Działania podejmowane przez gminę w sprawie pielęgnacji drzewostanu oraz bioróżnorodności
27-01-2017

Szanowny Panie Burmistrzu,

Przeglądając strony internetowe związane z Czechowicami-Dziedzicami, natknęłam się na archiwalny serwis Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach, a w nim pouczający artykuł z 2010 r. na temat roli starych drzew w środowisku miejskim. Pozwolę sobie zacytować: „Drzewa należą do najważniejszych składników przyrody zwłaszcza w środowisku miejskim. Pełnią, oprócz walorów krajobrazowych, ważne funkcje m.in. pochłaniając bardzo duże ilości zanieczyszczeń. Sieć drobnych gałązek, duża ilość liści czy igieł drzew w bilansie rocznym zatrzymują wodę, ograniczają parowanie i szybki spływ wody deszczowej. Prawdziwy wypoczynek i spokój możemy osiągnąć wypoczywając w otoczeniu drzew. Jedno sędziwe drzewo jest producentem tlenu w ilości porównywalnej do produkcji tlenu, pochodzącego od paru tysięcy nowo posadzonych sadzonek. Stuletni dąb lub buk podczas letniego dnia zaspokaja zapotrzebowanie na tlen 25 osób. Biorąc pod uwagę te ważne funkcje drzew oraz zgłaszane potrzeby w zakresie konieczności wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, a także słabnące zainteresowanie mieszkańców akcją „Posadź swoje drzewko”, podjęto nową uchwałę obejmującą utrzymanie drzew o walorach przyrodniczo-krajobrazowych na terenie naszej gminy”.

Dlaczego w aktualnym serwisie Urzędu Miasta nie zawarto tak ważnych informacji? Skoro kilka lat temu zdobyto się na odwagę oficjalnego podkreślenia roli drzew, zwłaszcza tych sędziwych, w środowisku miejskim, dlaczego obecnie z tego zrezygnowano?

Z wyrazami szacunku, Agata Ruman

Szanowna Pani,

Zgadzam się z Panią, że ranga starodrzewu i rola jaką pełni on w środowisku jest bezcenna. W naszym Biuletynie Samorządowym z grudnia ubiegłego roku znalazł się artykuł, który odnosi się do ochrony bioróżnorodności, w tym również ochrony drzew. Nasza gmina podejmuje również działania w zakresie powiększenia wskaźnika bioróżnorodności, poprzez uzupełnienie obecnej wysady o cenne dla środowiska gatunki drzew i krzewów.

Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach zapewnia, że zgodnie z Pani sugestią gotowy jest zwiększyć ilość materiałów promujących walory przyrodnicze i znaczenie drzew w środowisku, zamieszczanych na stronie internetowej gminy oraz na łamach Biuletynu Samorządowego Czechowic-Dziedzic.

Dziękując za zwrócenie naszej uwagi na bardzo ważny temat drzewostanu w gminie i wyrażenie opinii w tej materii, pragnę jeszcze przekazać Pani – jako osobie zainteresowanej – dodatkowe informacje dotyczące ochrony i pielęgnacji drzew.

W uzupełnieniu naszej ostatniej korespondencji dotyczącej ochrony drzew oraz ich pielęgnacji uprzejmie wyjaśniam, iż stan zdrowotny drzew rosnących w pasach drogowych, na terenie parków i zieleni osiedlowej, jest systematycznie monitorowany przez pracowników Urzędu Miejskiego.

Zgadzam się z Pani opinią, że wartość dużych drzew jest dla środowiska bezcenna. Nie mniej jednak, ograniczone warunki ich rozwoju na terenach zurbanizowanych sprawiają, iż drzewa te częściej niż w środowisku naturalnym, narażone są na liczne infekcje.

Drzewostan rosnący wzdłuż ciągów komunikacyjnych, na terenach ogólnodostępnych, systematycznie obejmowany jest zabiegami pielęgnacyjnymi. Szczególną opieką otoczone są nasze pomniki przyrody, w tym również dąb szypułkowy rosnący przy ulicy Słowackiego. W budżecie gminy każdego roku zabezpieczone są środki finansowe przeznaczane na zabiegi pielęgnacyjne, głównie drzew o randze starodrzewu.

Staramy się, aby nowe wysady na terenie miasta prowadzone były w oparciu o kilkunastoletni materiał nasadzeniowy. Należy podkreślić, że nie zawsze w miejscach powstałych po usunięciu drzew można posadzić nowe drzewa. Często istniejąca infrastruktura podziemna np.: kanalizacja, ciepłociągi, czy kable, uniemożliwia nowe nasadzenia. Duże drzewa, o wysokości wzrostu powyżej 20 metrów, muszą mieć zapewnione dogodne warunki wegetacji i zapewnioną zieloną przestrzeń. Stąd też zalecamy, aby w ramach rekompensaty dla środowiska, przy wysadach zastępczych, na terenach zieleni miejskiej sadzone były drzewa o ukształtowanych już koronach, np.: formy kuliste, kolumnowe, stożkowe. Gatunki i odmiany tych drzew, zwłaszcza ich systemy korzeniowe, nie są tak rozbudowane, jak w przypadku naturalnych form.

Z wyrazami szacunku, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut