Poniedziałek, 29.04.2024
Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty

Burmistrz odpowiada. Panele fotowoltaiczne z dofinansowaniem dla prywatnych inwestorów
20-02-2017

Witam,

Mam pytanie, czy do paneli fotowoltaicznych jest jakieś dofinansowanie i czy ewentualnie, w przyszłości będzie? Pozdrawiam,

Jarosław Wlazło

Szanowny Panie,

Aktualnie Gmina Czechowice-Dziedzice nie dofinansowuje mieszkańcom kosztów związanych z zakupem i montażem instalacji fotowoltaicznych na budynkach jednorodzinnych. Zamierzamy natomiast, jeszcze w bieżącym roku, przystąpić do konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Odnawialne Źródła Energii (OZE) i uzyskać dofinansowanie do montażu ogniw fotowoltaicznych oraz pomp ciepła. Wykonawcą całego zadania byłaby firma wybrana przez Gminę, a z dofinansowania do zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych mogłyby korzystać również osoby fizyczne, czyli właściciele domów jednorodzinnych. Przygotowanie wniosku wymaga jednak przeprowadzenia szczegółowej analizy techniczno-ekonomicznej, dotyczącej poszczególnych budynków, w których miałaby być realizowana taka inwestycja. To zaś będzie możliwe dopiero po ustaleniu kręgu potencjalnych inwestorów, zainteresowanych instalacją ogniw fotowoltaicznych, czy też pomp ciepła, w swoich budynkach.

Ogniwa fotowoltaiczne są jedną z technologii korzystających z Odnawialnych Źródeł Energii. Ze względu na nadal stosunkowo wysoki koszt tej technologii, stanowią one jednak tylko niewielki procent rozwiązań z sektora OZE, stosowanych w budynkach prywatnych w Polsce. W tej chwili, z myślą o walce z tzw. niską emisją oraz powodowanymi przez nią zanieczyszczeniami powietrza, priorytetem dla nas jest likwidacja możliwie dużej ilości starszych typów kotłów na paliwa stałe, ogrzewających domy mieszkalne na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice.

Dlatego w pierwszej kolejności chcielibyśmy położyć nacisk na likwidację najbardziej uciążliwych dla powietrza atmosferycznego przydomowych kotłowni. W tym celu, jeszcze w bieżącym roku, chcemy uruchomić i zrealizować gminny program dopłat do wymiany starych kotłów węglowych na nowoczesne kotłownie gazowe.

Równolegle z tym, priorytetowym dla poprawy stanu powietrza działaniem, będziemy starali się wspierać inne. Mam tu na myśli instalację wspominanych przez Pana paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, czy też pomp ciepła. Jeżeli zainteresowanie montażem paneli fotowoltaicznych z Pana strony jest aktualne, to zachęcam do śledzenia naszych działań w tym temacie.

Z wyrazami szacunku, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut