Sobota, 27.04.2024
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

Burmistrz odpowiada. Nocna prohibicja na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice
08-06-2018

Czy na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice zostanie ustanowiona nocna prohibicja - czyli zakaz sprzedaży alkoholu - na wzór innych miast naszego kraju, ceniących zdrowie obywateli oraz porządek publiczny, zgodnie z nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi?

W mojej ocenie jest potrzeba zastosowania takich kroków prawnych, w związku ze wzrostem spożycia alkoholu oraz wynikających z tego wykroczeń i przestępstw.

Imię i nazwisko zastrzeżone do wiadomości administratora

Szanowny Panie,

Na wstępnie chciałem Panu podziękować za zadanie pytania dotyczącego kwestii ograniczeń w dostępie do alkoholu na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice. Bardzo się cieszę, że są mieszkańcy intersujący się tak ważnymi dla całej naszej społeczności sprawami, jak porządek publiczny, wychowanie w trzeźwości, czy przeciwdziałanie alkoholizmowi. W tej chwili nie widzimy jednak w Czechowicach-Dziedzicach potrzeby zaostrzania przepisów regulujących kwestie związane z dostępem do alkoholu, co potwierdziły przeprowadzone ostatnio w tej sprawie konsultacje społeczne.

W związku z ze zmianą ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, 24 kwietnia 2018 roku Rada Miejska w Czechowicach- Dziedzica podjęła dwie uchwały regulujące sprzedaż napojów alkoholowych na terenie Gminy:

• Uchwała Nr XLVII/520/18 Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach z dnia 24 kwietnia 2018 r., w sprawie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice.
  • Uchwała Nr XLVII/519/18 Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach z dnia 24 kwietnia 2018 r., w sprawie ustalenia zasad usytuowania na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.

Przed przygotowaniem projektów uchwał zasięgnięto opinii jednostek pomocniczych gminy czyli osiedli i sołectw, ponadto zorganizowano w Urzędzie Miejskim spotkanie konsultacyjne z radnymi oraz przedstawicielami zarządów osiedli i sołectw. W spotkaniu uczestniczyli także: z-ca komendanta Komisariatu Policji w Czechowicach-Dziedzicach i Komendant Straży Miejskiej, jak również przedstawiciele Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W znakomitej większości, zarówno radni, jak i przewodniczący osiedli uznali, że nie popierają wprowadzenia nocnych ograniczeń w sprzedaży napojów alkoholowych, które Pan postuluje. Ani służby porządkowe, ani też przewodniczący rad osiedlowych czy radni, nie spotykali się w ostatnim czasie z interwencjami dotyczącymi zakłócania ładu i porządku publicznego, czy wzrostu liczby wybryków chuligańskich związanych ze sprzedażą napojów alkoholowych. Podobnych problemów nie zgłaszali im też sami mieszkańcy, których reprezentują. Wobec powyższego nie było potrzeby zaostrzania obowiązujących regulacji, które – należy o tym pamiętać - wiążą się jednak przecież z ograniczaniem pewnych praw i swobód obywatelskich. Ja osobiście jestem zwolennikiem edukowania społeczeństwa w tym zakresie i osiągania pożądanych efektów – w tym wypadku dotyczących kultury spożywania alkoholu - nie poprzez zakazy czy nakazy, ale poprzez świadomy wybór mieszkańców.

Mogę jednak Pana zapewnić, że jeśli w przyszłości miałoby miejsce nasilanie się niepokojących zdarzeń związanych z nadużywaniem alkoholu, czy z samą sprzedażą napojów alkoholowych, to z pewnością rozważone zostanie podjęcie kroków w kierunku ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Przypomnę bowiem, że ustawa daje Radom Gmin kompetencje aby ograniczać sprzedaż alkoholu tylko w godz. od 22.00 do 6.00.

Z wyrazami szacunku, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut