Piątek, 26.04.2024
Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Burmistrz odpowiada. Komunikacja miejska w Czechowicach-Dziedzicach - linia nr VII
11-10-2018

Dzień dobry, moje pytanie dotyczy funkcjonowania komunikacji miejskiej.

Codziennie dojeżdżam do pracy do Bielska-Białej linią nr VII i kursowanie naszej komunikacji, szczególnie w drodze powrotnej, pozostawia bardzo wiele do życzenia.

Po pierwsze, chociaż lato już minęło, to nie wiem jakim kluczem dobierane były autobusy na trasę z Bielska-Białej o godzinach (podaję odjazdy z Bielska-Białej ul Piłsudskiego) 15.04, 15.37, 16.05 bo przez prawie całe wakacje gdy temperatura przekraczała 30 stopni nie kursował autobus z klimatyzacją. Przypuszczam że kursowały po Czechowicach, a osoby które pracują w Bielsku niech się męczą. Cóż, że to jedna z dłuższych tras i że autobusy ciągle maja tu spóźnienia, niech się ludzie męczą. Za to po wakacjach gdy temperatura zrobiła się przyjemniejsza pojawiły się, o dziwo.

Druga sprawa to właśnie opóźnienia, ciągle i zawsze opóźnienia, z mojego przystanku odjeżdża wiele autobusów MZK Bielsko, busów oraz autobusów PKS i cóż ciekawego, odjechały wszystkie bielskie, całe mnóstwo busów a VII nie ma. Domyślam się że rozkład jazdy jest dla pasażerów, a nie kierowców? Ale skoro nie wyrabiają się na czas to może zmienić rozkład tak żeby te spóźnienia wynosiły np. 10 min. a nie 20 i więcej.

Proponuję też stworzyć system, gdzie na mapie widać dokładne położenie wybranego kursu oraz kierunek jazdy, za ile minut pojawi się na konkretnym przystanku oraz numer boczny autobusu. Można także dowiedzieć się, czy pojazd jest niskopodłogowy oraz klimatyzowany. Wtedy, mając taką informację, nie będę musiała spieszyć się na autobus, który i tak się spóźni, ale póki co to tego nie wiem i pędzę.

Imię i nazwisko zastrzeżone do wiadomości administratora portalu.

Szanowna Pani,

Dziękuję za zwrócenie uwagi na sprawy dotyczące jakości usług realizowanych przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Czechowicach-Dziedzicach. Kwestie te są bardzo istotne również dla mnie osobiście, a gmina od lat dokłada wszelkich starań, by modernizować tabor miejskiego przewoźnika.

Efektem tych działań jest zakup – w stosunkowo krótkim czasie – siedmiu bardzo nowoczesnych autobusów marki Solaris (trzech hybryd i czterech ekologicznych diesli). Zapewne zgodzi się Pani ze mną, że pojazdy te oferują swoim pasażerom dużo większy komfort jazdy niż starsze modele. Są również wyposażone w wydajne systemy klimatyzacji, obejmujące swoim działaniem całą przestrzeń pasażerską. Są to autobusy o długości 12 metrów, idealnie dopasowane do obsługi wszystkich naszych linii, poza wspomnianą w Pani pytaniu linią nr VII do Bielska-Białej. Zwłaszcza w godzinach szczytu, kiedy liczba podróżujących na trasie Czechowice – Bielsko pasażerów jest największa, linię nr VII muszą obsługiwać najdłuższe pojazdy, mogące pomieścić większą liczbę pasażerów. Są to nieco starsze modele Solarisa, o długości 15 metrów, które nie posiadają tzw. klimatyzacji całokabinowej, ponieważ w czasach kiedy były one kupowane, takie rozwiązanie było standardem. Podejmując dalsze działania w kierunku modernizacji taboru naszego przewoźnika, chcemy w najbliższym czasie zakupić nowe autobusy, które zastąpią nasze Solarisy starszej generacji. Chcemy by były to autobusy przegubowe, o jeszcze większej pojemności niż 15-metrowce i oczywiście wyposażone co najmniej tak samo, jak ostatnio zakupione przez PKM, nowoczesne, klimatyzowane pojazdy. Realizacja tego przedsięwzięcia – planujemy zakup co najmniej dwóch, a może nawet czterech nowoczesnych przegubowców – znacznie poprawi komfort podróżowania pasażerów na najbardziej obciążonej linii nr VII.

Jeżeli natomiast chodzi o wspomniane przez Panią regularne opóźnienia autobusów na linii nr VII, to podjąłem już działania mające na celu poprawę sytuacji w tej mierze. W tym celu, na mój wniosek, Biuro Transportu Zbiorowego Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach zobowiązało Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej do przygotowania propozycji zmian w rozkładzie tej linii. Oczywiście żadne korekty w rozkładzie nie są wstanie całkowicie wyeliminować opóźnień autobusów, wynikających ze zwiększonego natężenia ruchu w godzinach szczytu, zdarzeń losowych na drodze, czy prowadzonych remontów ulic. Zgadzam się natomiast z tym, że opóźnienia nie mogą być normą.

Na zakończenie swojego pytania sugeruje Pani stworzenie systemu informującego pasażerów o aktualnej sytuacji na liniach, w tym o opóźnieniach autobusów. Pragnę Panią poinformować, że w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach trwają aktualnie prace nad wdrożeniem takiego nowoczesnego systemu zarządzania flotą. Odbywa się to w ramach programu Przyjazna Komunikacja w Czechowicach-Dziedzicach, tego samego, dzięki któremu pozyskaliśmy środki zewnętrze na zakup siedmiu nowoczesnych autobusów. Po wprowadzeniu systemu pasażerowie będą mogli śledzić – online – faktyczne czasy przyjazdu oczekiwanych autobusów. Informacje w czasie rzeczywistym będą podawane na tablicach świetlnych na dworcu autobusowym oraz na smartfonach, za pośrednictwem specjalnej aplikacji. Korzystający z niej pasażerowie będą mogli w każdej chwili sprawdzić, kiedy faktycznie pojawi się autobus jadący w interesującym ich kierunku. Termin wdrożenia wszystkich usprawnień dla osób korzystających z komunikacji miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach planowany jest już na koniec bieżącego roku.

Na zakończenie dodam, że wspomniany system nie będzie musiał informować - co Pani sugeruje - czy nadjeżdżający autobus jest pojazdem niskopodłogowym, gdyż wszystkie autobusy w taborze czechowickiego PKM, w tym te nieco starsze, to pojazdy niskopodłogowe.

Z wyrazami szacunku, Burmistrz Czechowic Dziedzic Marian Błachut