Poniedziałek, 29.04.2024

Burmistrz odpowiada. Odkomarzanie w Czechowicach-Dziedzicach
09-06-2014

Witam.

Mam pytanie odnośnie tegorocznej akcji odkomarzania... Czy takowa jest w planach? Jak wiadomo, pogoda sprzyja mnożeniu się wszelkiego robactwa, już w tej chwili korzystanie z ogrodu stanowi problem... Mieszkam w okolicach stawów hodowlanych „na Kopalni” i ten teren jest wyjątkowy pod tym względem. Poprzedni rok był koszmarny. Czy w tym roku akcja jest zaplanowana?

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź,

***

W odpowiedzi na Pani pytanie uprzejmie informuję, iż w roku bieżącym, na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice, będą prowadzone działania mające na celu zwalczanie komarów.

W latach ubiegłych prowadzone były zabiegi tzw. odkomarzania, polegające głównie na likwidacji osobników dorosłych komarów. Metoda ta, prowadzona w oparciu o opryski chemiczne, nie jest obojętna dla zdrowia człowieka oraz środowiska, a w szczególności dla pszczół. Opryski chemiczne często nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a ich działanie jest krótkotrwałe. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, iż komary stale się przemieszczają. Niektóre ich gatunki mają zdolność pokonywania dystansu do 20 kilometrów. To sprawia, że na terenach objętych chemicznymi opryskami, bardzo szybko pojawiają się komary z sąsiednich obszarów.

Trzeba przy tym pamiętać, że latające osobniki dorosłe, najbardziej uciążliwe dla ludzi, to tylko ostatnie stadium rozwojowe komarów. Trzy pierwsze - jaja, larwy i poczwarki - żyją w wodzie. To właśnie w środowisku wodnym, we wszelkiego rodzaju zbiornikach, następuje rozmarzenie się komarów. Każda samica komara składa kilkaset nowych jaj.

Dlatego też w roku bieżącym, zgodnie z zaleceniami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, został opracowany program zwalczania komarów na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice, obejmujący również prowadzenie monitoringu miejsc lęgowych komarów. Na podstawie prowadzonego monitoringu, w pierwszej kolejności będą stosowane preparaty biologiczne, podawane do środowiska wodnego, celem likwidacji jaj i larw komarów.

Likwidacja komarów w postaci dorosłej, za pomocą chemicznych oprysków, będzie natomiast prowadzona w przypadku masowego pojawienia się komarów na terenach zamieszkałych i obszarach przeznaczonych do użytku publicznego.

Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut