Czwartek, 25.04.2024

Burmistrz odpowiada. Studzienki kanalizacyjne na ulicy Waryńskiego
22-05-2014

Witam.

Ponieważ zdaję sobie sprawę z tego, że dogadanie się z mieszkańcami naszego miasta oraz przyległych sołectw oraz osiągnięcie w tych rozmowach jednomyślności oraz mądrej ugody w kwestii prowadzenia prac przy budowie kanalizacji, chodników i bardzo wielu potrzebnych naszemu miastu i sołectwom inwestycji jest często niemożliwe, nie zadaję pytania o sens powstania tak dziwnego chodnika w ciągu ulicy Waryńskiego, gdzie ilość przejść dla pieszych z chodnika na chodnik stanowi dodatkowe i dość poważne utrudnienie, nie wspominając już o piętrzeniu niebezpieczeństwa.

Nurtuje mnie jednak, jako mieszkańca Zabrzega poważne pytanie, dotyczące nakładek na drogach, które już są uzupełnione. Myślę, że ulica Waryńskiego jest skończona, ponieważ na nakładce pojawiły się oznakowania poziome. Moje pytanie brzmi:

Czy droga ta została już odebrana z tak niechlujnie i krzywo osadzonymi studzienkami? Czy nad odbiorem jakościowym nakładek asfaltowych i osadzenia studzienek czuwa ktokolwiek z urzędników? Podobnie jest z nakładkami na ulicy Stadionowej, Majowej, Pod Jazem i kilku innych, gdzie studzienki są osadzone w sposób wręcz haniebny i niedopuszczalny.

Moim zdaniem, jeżeli jest możliwość w końcu zrobić coś raz, dobrze i na kilka albo nawet kilkanaście lat, to naprawdę warto dopilnować jakości prac wykonywanych przez firmy często zewnętrzne, które lada moment zwiną się do swojej bazy i zostawią nas na bardzie wiele lat ze swoja fuszerką. Jeżeli nie dopilnujemy sami jakości wykonywanych prac, to zostaniemy z nowymi ale mocno wyboistymi drogami czwartej kategorii, za które zapłaciliśmy wszyscy jak za kategorię pierwszą, bo nie potrafiliśmy dopilnować wykonawcy.

Może warto by było coś z tym zrobić Panie burmistrzu i zadysponować kogoś ogarniętego i znającego się na budowie dróg, żeby jeszcze raz przyjrzał się jakości prac, bo jeszcze jest na to czas.

Ryszard Szwajcer

Szanowny Panie!

Dziękuję za zainteresowanie niezwykle ważną sprawą sposobu osadzania studzienek kanalizacyjnych w ciągu dróg i ulic znajdujących się na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice. Pragnę Pana zapewnić, że temat ten objęty jest również naszą troską.

Studzienki kanalizacyjne są bodaj najsłabszym ogniwem w nawierzchni dróg i ulic. To one są najbardziej narażone na uszkodzenia – głównie opadanie - pod ciężarem przejeżdżających pojazdów, zwłaszcza ciężarowych. Zdajemy sobie sprawę z tego, iż najlepszym byłoby rozwiązanie, w którym kanalizacja sanitarna - a więc i studzienki - znajdowałyby się poza pasem drogowym. Niestety najczęściej jest to niemożliwe, a powodem takiego stanu rzeczy są sprawy własnościowe gruntów.

Dlatego zapewniam, że zarówno ja, jak i podlegli mi pracownicy dokładają starań, by wykonawcy nawierzchni naszych ulic, w sposób należyty osadzali włazy studzienek kanalizacyjnych. Pragnę przy tym zwrócić uwagę, że ostateczne ustawianie studzienek do poziomu ścieralnej, czyli ostatecznej warstwy asfaltu, następuje bezpośrednio przed jej nakładaniem.

Jeśli chodzi o niewłaściwie osadzone włazy studni kanalizacyjnych w ulicy Waryńskiego informuję iż , zakwalifikowano to jako usterkę i zgłoszono ten fakt wykonawcy robót. Regulacja włazów – jak zapewnia wykonawca - zostanie wykonana w najbliższym czasie.

W kwestii pozostałych ulic wymienionych w Pana pytaniu informuję, że w chwili obecnej drogi te zostały uzupełnione warstwą wiążącą, a więc wstępną warstwą asfaltu, układaną bezpośrednio na kamiennej podbudowie. Pokrywy studni zostaną wyregulowane z chwilą układania warstwy ścieralnej. Ma to nastąpić w czerwcu bieżącego roku.

Jeżeli natomiast chodzi o odbiór ulicy Waryńskiego, to pragnę zauważyć iż jest to droga powiatowa i podlega zarządowi Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej, a dokładniej Zarządowi Dróg Powiatowych w Bielsku-Białej. Odbioru tej drogi dokonywały więc służby ZDP w Bielsku-Białej. Ani ja osobiście, ani żaden z podległych mi urzędników, nie ma kompetencji pozwalających na kontrolowanie tego procesu. Mamy za to możliwość – i zapewniam, że to robimy – zgłaszania wszelkiego rodzaju uwag dotyczących wykonania inwestycji powiatowych na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice, odpowiedzialnym za to osobom. Nie tylko zgłaszamy swoje uwagi, ale monitorujemy również wykonanie wynikających z nich poprawek. Czasem bywa to naprawdę trudne. Przypomnę tylko, że ulica Waryńskiego modernizowana była etapami, w ramach dwóch różnych inwestycji (ze środków popowodziowych oraz związanych z budową kanalizacji) i przez dwóch różnych wykonawców…

Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut.